Šéf unijní diplomacie Borrell: EU by měla utrácet více na obranu a společně nakupovat zbraně

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell se domnívá, že by země EU měly zvýšit výdaje na obranu.

„Skutečnost, že členské státy EU oznámily zvýšení výdajů na obranu v celkové výši zhruba 200 miliard eur, je velmi vítaná. Pokud se ale nezvýší podíl vynaložený na společný nákup zbraní, existuje riziko, že velká část těchto dodatečných investic bude promarněná,“ prohlásil Borrell.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell/ Zdroj: YouTube

Šéf unijní diplomacie dodal, že Evropská komise a Evropská obranná agentura mohou členské státy finančně podpořit v společném nákupu zbraní, zejména v souvislosti s doplňováním zásob vyčerpaných v důsledku dodávek vojenského materiálu na Ukrajinu.

Vlajka/ ilustrační foto/ Zdroj: dw.com

„…je to pro členy NATO nezbytné k obraně Evropy před hrozbami ze strany Ruska,“ zdůraznil Borrell.

Podle něj jsou ještě dva faktory posilování obranné politiky Evropské unie. Je to nutnost prokázat připravenost k použití ozbrojených sil a schopnost „dělat správné závěry“.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell/ Zdroj: YouTube

„V nebezpečném světě musí Evropané převzít svou strategickou odpovědnost jak v EU, tak v NATO…“ uzavřel Josep Borrell.

PSALI JSME: „NÁSLEDKY VÁLKY JSOU ČÍM DÁL NEBEZPEČNĚJŠÍ“: BORRELL OZNAČIL RUSKOU BLOKÁDU MILIONŮ TUN UKRAJINSKÉHO OBILÍ ZA VÁLEČNÝ ZLOČIN

PŘIPOMÍNÁME: „TOHLE JE VÁLKA, NE PIKNIK“: BORRELL PROHLÁSIL, ŽE RUSKO ZÁMĚRNĚ OSTŘELUJE SKLADY OBILÍ NA UKRAJINĚ A VYVOLÁVÁ HLAD

Share