Odborníci dlouhodobě tvrdí, že právě očkování je tím, co umožní vrátit život v Česku do normálu. V poslední době však zájem o očkování klesá, na druhou stranu už více než polovina obyvatel země dostala vakcínu. Proto se nyní někteří zajímají o otázku, jaký bude zájem o očkování v příštím roce. Exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula o tom řekl více pro ŽivotvČesku.cz.
Za celou dobu epidemie koronaviru se v Česku nakazilo přes 1 milion a 675 tisíc lidí. Většina lidí se vyléčila, bohužel však zemřelo přes 30 tisíc lidí.
Nyní epidemie v Česku spíše stagnuje, počet nových případů nákazy se nezvyšuje. Loni v létě ale byla situace podobná a pak na podzim se vše změnilo výrazně k horšímu.
Nyní však pokračuje očkování. Podle statistik ministerstva zdravotnictví mělo v neděli dokončené očkování v Česku přes 5 milionů a 84 tisíc lidí.
Epidemiolog Roman Prymula uvedl, že současná situace je přijatelná, virus jsme ale ještě neporazili. Podle něj s tímto virem budeme žít spolu ještě mnoho let a jak se proti němu budeme bránit v dalších letech zatím není zcela jasné.
„Co je v tuto chvíli racionální, tak chránit vysokou proočkovanost i při opakované imunizaci rizikových skupin a kontrolovat nějakým způsobem to, co se děje ve zbytku populace,“ uvedl pro Život v Česku Roman Prymula.
Předpokládá, že pokud se v budoucnu výrazně sníží zájem lidí o očkování, může se situace opět začít vyvíjet špatným směrem.
Podle něj lidé, kteří kdysi vakcínu dostali, ale kdyby se pak v budoucnu nenechali očkovat nebo nemoc neprodělali, mohli by mít těžké případy onemocnění. Dodal, že je třeba se s tím do budoucna počítat.
PŘIPOMÍNÁME: AKTIVISTKA GRETA THUNBERGOVÁ SE OBJEVILA NA OBÁLCE VOGUE: UKÁZALA SVÉHO MAZLÍČKA A PROMLUVILA O PROBLÉMECH S RODIČI