Během koronavirové krize se firmy potýkají s finančními problémy. Nyní by se to mohlo ještě více pro ně zhoršit, protože ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce zvýšit minimální mzdu na 18000 korun, která aktuálně je na úrovní 15200 Kč. Odborníci to ovšem považují za špatný nápad, který bude mít dopad na státní rozpočet. Píše o tom web echo24.cz
Každoročně Jana Maláčová chce minimální mzdu zvýšit. Postupně se zvedala z 12200 v roce 2018 na současných 15200. V příštím roce by podle představ šéfky resortu tato částka by měla činit 18000 a v roce 2020 dokonce 20000 Kč.
„Česká republika má teď nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii i přes všechny vypnuté podpůrné programy,“ uvádí Maláčová a vidí to jako důvod ze zvedání minimální mzdy.
Nezaměstnanost ovšem zřejmě poroste v příštích měsících po rozvolňování a utlumení státní programů. Lidé budou propuštění po třech měsících, kdy dostali výpověď.
Největší dopad tento krok bude mít na firmy a společnosti, které jsou ve složité situaci po koronakrizi. Dle odborníků to způsobí nárůst zaměstnanců, kteří minimální mzdu dostávají. Budou v tomto případě více závislí na na rozhodnutích vlády a mzdu nebudou určovat jejich pracovní schopnosti.
Ekonom Petr Bartoň zdůraznil, že kvůli zvyšování minimální mzdy některá pracovní místa mohou být nahrazená stroji. Rovněž je přesvědčen, že mnoho lidí může přijít o práci a je škoda, že se nevede podobná statistika.
Ministryní Maláčovou podporují i odbory a to překvapuje odborníky, protože si nejspíš nechtějí přiznat ekonomickou realitu.
Mimo jiné zvýšení minimální mzdy ovlivní daně, pojištění apod. Ministryně financí Alena Schillerová si myslí, že by růst minimální mzdy neměl být vysoký. Firmy se dohodují na 500 korunách. Odbory však chtějí překročit hranici 16000 korun.