Adam Vojtěch uvedl, že lidé i po první dávce vakcíny mohou skončit v karanténě: ministr zdravotnictví označil důvod takového rozhodnutí

Lidé, kteří dostali jen jednu dávku vakcíny, budou muset do karantény po setkání s člověkem nakaženým koronavirem. Toto rozhodnutí bylo učiněno kvůli možnosti mutace viru. Řekl to šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí po jednání kabinetu. Informuje o tom CNN Prima News.

„Ukazuje se, že například indická mutace je zejména po první dávce rezistentní,“ uvedl Adam Vojtěch.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Ještě nedávno bylo rozhodnuto, že pro prokázání bezinfekčnosti k návštěvě některých akcí, restaurací nebo využívání služeb bude stačit očkování jednou dávkou (21 dní po obdržení vakcíny), negativní výsledek testu nebo prodělání koronaviru v posledních šesti měsících.

Za celou dobu pandemie koronaviru v Česku se podmínky, za kterých by člověk musel zůstat v karanténě, měnily už několikrát.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Na začátku například v karanténě měla zůstat každá osoba, která měla kontakt déle než 15 minut s nakaženou osobou. Když se objevila britská mutace, podmínky se zpřísnily.

Očkování začalo v Česku 27. prosince 2020. Na začátku však lidé, kteří vakcínu dostali, museli po kontaktu s nakaženým zůstat v karanténě.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Situace se změnila v březnu, kdy bylo rozhodnuto, že ti, kteří dostali dvě dávky vakcíny, dva týdny po očkování již nemuseli do karantény. Toto opatření zůstává v platnosti i nyní.

PSALI JSME: RUSKO OTESTOVALO SPUTNIK V PRO DĚTI: VAKCÍNU NENÍ TŘEBA APLIKOVAT INJEKČNÍ JEHLOU

PŘIPOMÍNÁME: „SYČÍM, MÁM TO VYDRŽET MINUTU. SOFČA SI MYSLÍ, ŽE JSEM SE ZBLÁZNILA“: IVANA JIREŠOVÁ PROZRADILA, JAK SE PILNĚ PŘIPRAVUJE NA NÁROČNOU ROLI

Share