Karel Havlíček oznámil, jak to bude s pokutováním na zahrádkách: „Doporučuji, aby všichni, kteří přijdou na zahrádku, si zkontrolovali, že mají doklad“

Život se vrací k normálu a už lidé mohou navštěvovat zahrádky restaurací. Nyní je však třeba mít k tomu negativní výsledek testu na koronavirus, doklad o očkování nebo doklad, že člověk měl v posledních třech měsících koronavirus. Hosty restaurací bude kontrolovat hygiena a policie. Podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka vláda upozorňuje na odpovědnost hostů. Za porušení podmínek hrozí pokuta. Informuje o tom web TN.cz.

V pondělí 17. května se uskutečnila další vlna rozvlňování opatření. Nyní se například mohou znovu otevřít zahrádky restaurací a hospod.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Ale hosté budou muset mít negativní výsledek testu, potvrzení o očkování nebo potvrzení o tom, že v posledních 90 dnech nemoc prodělali.

Majitelé restaurací trvali na tom, aby tyto doklady nekontroloval personál, ale někdo jiný. Vláda proto také rozhodla, že částečně by měli být zodpovědní i návštěvníci.

Restaurace / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Karel Havlíček v pořadu Snídaně s Novou řekl, že kontrolovat hosty budou hygienici a policisté. To znamená, že kontroly budou namátkové.

Pokud někdo tyto podmínky poruší, hrozí mu pokuta. Ministr průmyslu a obchodu předpokládá, že pokuty budou ve výši několika tisíc korun, nikoliv desetitisíců.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

„Doporučuji, aby všichni, kteří přijdou na zahrádku, si zkontrolovali, že doklad mají,“ řekl Karel Havlíček.

Zahrádky restaurací budou samozřejmě otevřeny za určitých hygienických podmínek. Například vzdálenost mezi stoly by měla být minimálně 1,5 metru a u jednoho stolu může být maximálně 4 osoby. Výjimka se týká členů jedné domácností.

Restaurace / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministr průmyslu a obchodu uvedl, že epidemie klesá a že podmínky nyní umožňují opatření rozvolňovat. Podle něj je zmírnění opatření v souladu s plánem.

Například k rozvolňování 17. května bylo nutné, aby počet nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel byl 75 a méně. Podle statistik ministerstva zdravotnictví bylo toto číslo v pondělí 71.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Karel Havlíček také upozornil, že ti podnikatelé, kteří zahrádky nebudou moci otevřít, mohou ještě tento měsíc dostat kompenzaci. Například to mohou udělat podle programu Antivirus nebo dostat kompenzační bonus.

PSALI JSME: „ZASLOUŽIL BY SI KANDIDOVAT NA PREZIDENTA. JÁ SÁM BYCH HO VOLIL“: MILOŠ ZEMAN SE VYJÁDŘIL K BUDOUCÍ VOLBĚ PREZIDENTA A PROZRADIL, KOHO BY VOLIL

PŘIPOMÍNÁME: BABIŠ CHCE NAOČKOVAT CO NEJVÍCE SENIORŮ: VYZVAL JE, ABY HO KONTAKTOVALI

Share