Jan Hamáček řekl, že pokud hejtmani požádají o zavedení nového nouzového stavu, může to vláda udělat: Kabinet by takovou žádost s největší pravděpodobností schválil

Šéf Ústředního krizového štábu a šéf resortu vnitra Jan Hamáček připustil v pátek možnost vyhlašení nouzového stavu. To by se dalo udělat, kdyby o to hejtmani kraje požádali vládu. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák řekl, že o to hejtmani požádají. Podle jeho slov je to jejich povinnost, která vychází ze zákona. Píše o tom web novinky.cz.

Jan Hamáček vysvětlil, že hejtmani mohou podle krizového zákona požadat o vyhlášení nouzového stavu. Kabinet by takovou žádost s největší pravděpodobností schválil.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Snaha vyhlásit nový nouzový stav by byla nejjednodušším scénářem. Vláda to potřebuje, aby fungovala opatření proti koronaviru.

Jan Hamáček před několika dny naznačil, že by vláda mohla vyhlásit nouzový stav jeden den po skončení současného. Zároveň ale dodal, že poslanci Sněmovny by to mohli zrušit.

Martin Netolický / Zdroj: youtube.com

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický tento čtvrtek prohlásil, že požádá kabinet o zavedení stavu nouze. Podobně se vyjádřil i šéf Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Podle něj je v zákoně jasně napsáno, co mají dělat, pokud je nějaké nebezpečí. V takovém případě by hejtmani měli požádat kabinet o vyhlášení nouzového stavu.

Ivo Vondrák / Zdroj: youtube.com

Hejtmani hodlají toto téma projednat s ministry v pátek. Je třeba znát i názory ostatních hejtmanů.

Šéfka resortu financí Alena Schillerová ve čtvrtek uvedla, že existuje možnost v vyhlásit stav nouze. Nejprve je ale třeba se ujistit, zda to nebude v rozporu s Ústavou.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Pokud vláda vyhlásí stav nouze, bude trvat 30 dnů, po kterých bude nutné žádat poslance dolní komory Parlamentu, aby hlasovali pro prodloužení.

Psali jsme: V České republice je zima a Emma Smetana se vyhřívá na slunci: Zpěvačka se pochlubila těhotným břichem

PSALI JSME: ROBERT PLAGA PROZRADIL, JAK BUDE VÝUKA POKRAČOVAT: MINISTR ŠKOLSTVÍ UVEDL, ŽE PO ZRUŠENÍ NOUZOVÉHO STAVU ŠKOLY ZŮSTANOU VE STEJNÉM REŽIMU JAKO DOPOSUD

PŘIPOMÍNÁME: „JE ZAPOTŘEBÍ DALŠÍHO VÝZKUMU“: EXPERTI WHO NEVYLUČUJÍ, ŽE SE KORONAVIRUS OBJEVIL V ČÍNĚ DŘÍVE, TAMNÍ ÚŘADY OFICIÁLNĚ OZNÁMILY PRVNÍ PŘÍPAD NÁKAZY

Share