Roman Prymula uvedl, že zřejmě v Česku nebude ruská vakcína Sputnik V: Jak se změnila situace po roztržce s Ruskem

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se domnívá, že do Česka s největší pravděpodobností nebude dodána ruská vakcína Sputnik V. Podle něj je to asi už minulost. Řekl to pro CNN Prima News.

Vztahy mezi Českem a Ruskem jsou nyní napjaté kvůli informacím bezpečnostních složek, že někteří agenti GRU mohou stát za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula uvedl pro CNN Prima News, že je pravděpodobné, že po posledních událostech a zveřejněných informacích nebude ruská vakcína v České republice použita.

Předseda vlády Andrej Babiš před několika dny řekl, že Česko by mohlo dostat 300 tisíc dávek vakcíny Sputnik V, a to hned po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

K tomuto schválení v Evropské unii ale zatím nedošlo. Údajně kvůli dodávkám vakcíny do Ruska měl odletět ministr vnitra a dočasně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček.

Opoziční zastupitelé tvrdí, že Jan Hamáček prý věděl, že na explozích skladů by se mohlo podílet Rusko už od 7. dubna.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Přesto ministr vnitra stejně plánoval odletět do Ruska. Podle některých expertů to ale mohla být určitá taktika.

Ministr uvedl, že kolem této věci se odehrálo mnoho jednání. Nějakou dobu své kroky koordinovaly bezpečnostní složky a podle něj byly všechny tyto akce zaměřeny na ochranu bezpečnosti Česka.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

„Představa, že bych byl v Moskvě v situaci, kdy by se tato informace dostala ven, tak takové riziko bych si nedovolil podstoupit,“ řekl Jan Hamáček pro Českou televizi.

Později ministr vnitra řekl pro Deník N, že předem věděl, že do Ruska letět nebude. Dodal, že to byla koordinovaná akce.

PSALI JSME: “BYLA TO PRO NEJ PRIORITA ČÍSLO JEDNA”: KOLEGA PETRA KELLNERA PROMLUVIL, CO BYLO PRO MILIARDÁŘE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ

PŘIPOMÍNÁME: BENJAMIN ROLL VYZVAL LIDÍ K DEMONSTRACI U RUSKÉ AMBASÁDY: POLICIE HLÍDÁ DODRŽOVÁNÍ OPATŘENÍ

Share