Andrej Babiš komentoval otevření škol a obchodů: premiér také uvedl, že původní rozhodnutí o testech pro návštěvy kadeřnických salonů nemělo logiku

Ve čtvrtek budou ministři jednat o dalším rozvolňování opatření. Rozhodnou o otevření mateřských škol pro ostatní děti, otevření druhého stupně základních škol v některých okresech a otevření obchodů. Podle předsedy vlády Andreje Babiše zůstává prioritou školy. Také byl velmi nespokojený, když se dozvěděl, že pro návštěvu kadeřnických salonů bude nutný test z oficiálních odběrných míst. Řekl to v rozhovoru pro Blesk.cz.

Andrej Babiš řekl, že od pondělí budou otevřeny služby, ale o obchodech zatím nemůže nic říct, protože prioritou zůstávají školy. Toto téma budou muset projednat s dalšími ministry.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Ministr školství Robert Plaga už dříve řekl, že druhý stupeň základních škol bude pravděpodobně otevřen ve třech krajích, a to v Plzeňském, Karlovarském a Královéhradeckém.

Podle premiéra se tak může stát také ve Středočeském a Libereckém kraji a v Praze.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády dostal otázku týkající se komunikace ministerstev a veřejnosti. Například zpočátku to vypadalo, že obchody budou brzy otevřeny, ale pak ministr zdravotnictví Petr Arenberger prohlásil, že je to ještě sporné.

Premiér reagoval, že nyní nastala taková situace, že každé ministerstvo je pod tlakem. Podle jeho slov každý ministr bojuje za svůj resort, například ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček trvá na otevření obchodů, ostatní ministři trvají na něčem jiném.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Dodal, že v každém případě je nyní třeba být opatrný. Čísla sice klesají, ale situace ještě není ideální.

Andrej Babiš upozornil na Zlínský kraj, kde je nyní epidemická situace nejhorší. Vysvětlil to tím, že tam neposlechli doporučení hygieny a nyní se tam počty zvýšily.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Premiéra se ptali, proč s testováním na návštěvu holičství to dopadlo tak divně. Nejprve bylo v pondělí oznámeno, že je nutný test ze oficiálního odběrového místa, ale v úterý už stačil test ze zaměstnání.

„Byla to reakce, kdy jsem křičel a strašně moc jsem křičel, protože to nemělo logiku. To tam dali úředníci úplně nesmyslně,“ odpověděl Andrej Babiš pro Blesk.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Ministerstvo to proto v úterý večer opravilo. Podle něj v pondělí během jednání vlády nevěděl, že je potřeba pouze test z odběrového místa, takže to bylo opraveno až v úterý. Vysvětlil, že na jednání kabinetu řeší zásadní věci a nemůže znát všechny detaily.

Uvědomuje si, že pro občany není to detail ale je velmi důležitý bod. Podle něj by v takových situacích mělo používat selský rozum ministerstvo a úředníci, je třeba pochopit skutečnou situaci.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

O otevření obchodů zatím premiér nemůže nic říct. Prioritou zatím zůstávají školy, obchody by se ale také měly brzy otevřít, zatím ale není konkrétní termín.

PSALI JSME: VÁCLAV KLAUS ŘEKL, ŽE BY VOLIL JENOM SEBE: PUSTIL SE DO FIALY A VÁLČÍ S OBČANSKOU DEMOKRACIÍ

PŘIPOMÍNÁME: HYGIENIČKA SVRČINOVÁ ŘEKLA, KDY SE OTEVŘOU ZAHRÁDKY: PRO NÁVŠTĚVU KADEŘNICTVÍ BUDE POTŘEBA NEGATIVNÍ TEST NA COVID-19

Share