Změnila se mapa zemí podle rizika nákazy koronavirem: z jakých zemí se návrat do Česka od pondělí zkomplikuje

Pro lidi, kteří nebyli očkováni, bude návrat do Česka od pondělí náročnější z Nizozemska, Slovinska, Norska a San Marina. Nyní tyto země budou zobrazeny na mapě červeně, což bude znamenat vysokou míru rizika nákazy covidem. Vyplývá to z informací resortu zdravotnictví. Informuje o tom ČTK.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí shromažďuje údaje o míře rizika infekce koronavirem v různých zemích.

Lidé s rouškami / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Tato data analyzuje české ministerstvo zdravotnictví a jednou týdně aktualizuje mapu, na které jsou zobrazeny země podle míry rizika nákazy.

Například v Evropě mají nízké riziko země jako Polsko, Maďarsko Slovensko, Bosna a Hercegovina a Vatikán. Ve světě patří mezi tyto země Jižní Korea, Saúdská Arábie, Kanada, Austrálie a další.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle resortu zdravotnictví by Albánie a Srbsko měly přejít do oranžové kategorie, ale na mapě zveřejněné resortem zahraničí tyto země zůstávají zelené.

Situace se mírně zhoršila v Rumunsku, takže tato země bude vyobrazena oranžově. Podobnou situaci má nyní Chorvatsko, Itálie, Rakousko, Lucembursko, Malta, Lotyšsko a Finsko.

Lidé s rouškami / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V mnoha dalších evropských zemích bude míra rizika buď vysoká nebo velmi vysoká. Pokud se člověk z těchto zemí vrátí do Česka, bude muset do čtrnácti dnů podstoupit PCR testování a během této doby by měl být v samoizolaci.

Také člověk bude muset před příjezdem absolvovat PCR test, pokud využije veřejnou dopravu. Před příjezdem bude nutné vyplnit speciální formulář.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

PCR testování a samoizolace se netýkají těch lidí, kteří mají dokončené očkování, po kterém uplynuly 2 týdny, nebo těch, kteří měli covid v posledních šesti měsíců. Pro tyto lidi bude nutné pouze vyplnit formulář.

https://twitter.com/mzvcr/status/1433781185629638668

PSALI JSME: SOUD ROZHODL, ŽE LIDÉ S POTVRZENÝM PRODĚLANÝM KORONAVIREM NEMAJÍ VÝHODU OPROTI LIDEM S PROTILÁTKAMI: VLÁDA BUDE ZNOVU PROJEDNÁVAT TÉMA PROTILÁTEK

PŘIPOMÍNÁME: VYPADÁ SKVĚLE: ZUZANA ČAPUTOVÁ ZDŮRAZNILA SVOU ŠTÍHLOU POSTAVU ELEGANTNÍMI ŠATY

Share