Soud rozhodl, že lidé s potvrzeným prodělaným koronavirem nemají výhodu oproti lidem s protilátkami: Vláda bude znovu projednávat téma protilátek

Nejvyšší správní soud rozhodl, že resort zdravotnictví si protiřečí. Jde o to, že protilátky jsou uznávány u těch lidí, kteří prodělali koronavirus, ale nejsou uznávány protilátky u těch lidí, u kterých byly zjištěny testováním. Podle soudců resort zdravotnictví takové rozhodnutí nedostatečně zdůvodnil. Informuje o tom web iDNES.cz.

Soud rozhodl ve čtvrtek a na to upozornil server Seznam Zprávy. Soud už dříve informoval resort zdravotnictví o diskriminaci lidí, kteří mají protilátky.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Soudci například uvedli, že ministerstvo dalo přednost lidem s prokázaným onemocněním na základě kritéria, které v soudním řízení samo opustilo.

Takže podle tohoto kritéria nelze rozpoznat rozdíly mezi skupinou lidí, kteří měli potvrzené onemocnění a druhou skupinou, v níž lidé mají jen naměřené protilátky.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Soud se zabýval opatřením, které platilo do konce července, podle kterého mohl člověk vstoupit do veřejných prostor nebo na veřejnou akci, pouze pokud měl negativní výsledek testu, hotové očkování či potvrzení o prodělání nemoci.

Ministerstvo zdravotnictví nedokázalo před soudem obhájit výjimku, podle které mají lidé s potvrzeným prodělaným onemocněním výhodu oproti lidem s naměřenými protilátkami.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Jediným kritériem byla hladina protilátek, nicméně podle tohoto kritéria žádná z těchto dvou skupin lidí nemá výhodu proti druhé.

Resort také uvedl, že není možné pochopit, kdy lidé, kteří mají protilátky, měli koronavirus, aby určili dobu bezinfekčnosti. Také odborníci nemají jednotný názor na to, jaká hladina protilátek je dostatečná k ochraně těla.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Předseda vlády Andrej Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček i řada opozičních stran v minulosti podpořili, aby byly protilátky uznány jako důkaz bezinfekčnosti, stejně jako negativní test, očkování či potvrzení o prodělání nemoci.

Podle premiéra se 13. září uskuteční druhé kolo kulatého stolu, kde se bude opět diskutovat o tématu protilátek. Odborníci mají stále různé názory.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Podle vyjádření zástupců ministerstva zdravotnictví je na podzim plánována studie o protilátkách a buněčné imunitě. Předpokládá se, že se této studie zúčastní tisíce dobrovolníků po celé zemi.

PSALI JSME: „DO BUDOUCNA CHCEME VYUŽÍVAT ROZŠÍŘENOU VIRTUÁLNÍ REALITU“:TELEVIZNÍ NOVINY NA NOVĚ MAJÍ NOVÉ STUDIO. JAK VYPADÁ

PŘIPOMÍNÁME: DOKUMENT KAREL JIŽ BRZY BUDE MÍT PREMIÉRU : IVANA GOTTOVÁ ALE FANOUŠKY PŘEKVAPILA JEŠTĚ JEDNOU DOBROU ZPRÁVOU

Share