Zdražování elektřiny v Česku pokračuje: společnost ČEZ oznámila zvýšení cen

Ceny energií opět porostou. Největší výrobce a dodavatel elektřiny v Česku společnost ČEZ oznámila další zvýšení cen. Tentokrát se zdražení bude týkat především nových zákazníků. Naposledy společnost zvýšila ceny teprve před několika dny, tehdy začal platit nový ceník. Informuje o tom server TN.cz.

Nové ceny vstoupí v platnost 1. srpna. Podle ekonoma Lukáše Kovandy budou ceny stoupat nejčastěji o zhruba 10 procent. Zdražení elektřiny se dotkne nových zákazníků i těch, kterým končí dlouhodobá fixace ceny.

Marek Benda / Zdroj: youtube.com

Vláda však kvůli tomuto zdražení elektřiny nehodlá zavést nějaká opatření, která by mohla lidem okamžitě pomoci. Podle některých poslanců z vládní koalice není zvýšení cen o 9 procent zásadní.

„Ceny rostou někdy velmi výrazně. Devět procent asi není nějaký skok,“ řekl pro TN.cz poslanec Marek Benda (ODS).

Patrik Nacher / Zdroj: youtube.com

Poslanec Patrik Nacher (za ANO) připomněl, že bylo navrženo odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Kromě toho opozice navrhovala dočasně snížit DPH. Podle něj jsou takové kroky jasné a mohly by rychle pomoci domácnostem.

Je ale pravděpodobné, že občané dostanou od státu pomoc už na podzim, do té doby zákonodárci obou komor Parlamentu ČR asi projednají takzvaný energetický zákon.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) připomněla, že bude zaveden úsporný tarif. Kabinet bude mít možnost upravovat parametry tohoto tarifu. Po schválení návrhu zákona ministři rozhodnou, jakou slevu odběratelům zajistí.

Lukáš Kovanda uvedl, že jedním z důvodů zdražování elektřiny je, že válka na Ukrajině pokračuje. Cena je také ovlivněna hrozbami Ruska, že může vypnout plyn, stejně jako skutečností, že v Evropě je nyní nedostatek plynu.

Lukáš Kovanda / Zdroj: youtube.com

„V celé EU se podstatná část elektřiny vyrábí z plynu,“ dodal Lukáš Kovanda. Ceny zvyšují i další výrobci a dodavatelé elektřiny. Kupříkladu pražská elektrárenská společnost PRE uvedla, že od začátku příštího měsíce nabídka nefixovaných tarifů v některých případech zdraží o polovinu.

Psali jsme:„Já bych k tomu řekla jediné“: Agáta Hanychová odpověděla na dotazy fanoušků a přiznala, zda se v Karlových Varech objeví se svým novým kamarádem

PSALI JSME: MAREK BENDA ŘEKL, KDY KOALICE SPOLU PŘEDSTAVÍ SVÉHO KANDIDÁTA NA PREZIDENTA: POLITIK PROZRADIL, JAKOU NEJVĚTŠÍ POLITICKOU CHYBU UDĚLAL

PŘIPOMÍNÁME: „VY SE TVÁŘÍTE JAKO PAN ČISTÝ“: RICHTEROVÁ A NACHER SE POHÁDALI KVŮLI KAUZE HNUTÍ STAN, MLUVILI I O KORUPCI A DANÍCH

Share