Výsledky sociologického průzkumu o očkování: asi 60 procent Čechů tvrdí, že o vakcínách ví dost, ale zhruba čtvrtina nevěří, že vakcínu letos dostane

Jak je situace s informovaností obyvatelstva o očkování proti koronaviru? Asi 30 procent občanů o očkování dostatečně neví. Mladí lidé to většinou čtou na sociálních sítích. Pro určitou část populace nejsou tyto informace zajímavé. Informovaly o tom Seznam Zprávy. Byl to sociologický průzkum Českého národního panelu pro Televizi Seznam.

Více než 300 tisíc občanů v naší zemi už bylo očkováno první dávkou vakcíny proti koronaviru. Ale téměř každý čtvrtý respondent řekl, že nedoufá, že letos dostane vakcínu. Dalších asi 23 procent dotázaných uvedlo, že je tato informace nezajímá.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Je třeba také říci, že podle výsledků studie se zvyšuje počet lidí, kteří by se chtěli dostat vakcínu. Dříve takových lidí byla zhruba třetina, to znamená, že tento ukazatel dosahuje zhruba 50 procent.

22 procent dotázaných odpovědělo, že o vakcíně a očkování v Česku nemají dostatek informací. Dalších zhruba 10 procent odpovědělo, že předpokládají, že neznají dostatek informací.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

To znamená, že více než polovina dotázaných lidí se aktivně zajímala o téma očkování a možná už vědí hodně.

Ředitel agentury STEM/MARK, která se podílela na realizaci tohoto projektu, Jan Tuček řekl, že to lze považovat za dost dobrý výsledek.

Lidé ve frontě / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Jan Tuček vysvětlil, že už více než půl roku se intenzivně diskutuje téma vakcín, jejich vývoj, jejich účinky, vedlejší účinky atd. Proto se lidé sami trochu naučili, i když nebyla zorganizována žádná úspěšná oficiální informační kampaň.

Nejvíce se lidé o vakcínách dozvědí díky televizi, zpravodajským webům a sociálním sítím. Informace ze sociálních sítí čerpají převážně mladí lidé a méně vzdělaní lidé.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Zhruba každý desátý respondent se o tyto informace nezajímá. Tito lidé mají jiné priority a informace o vakcíně pro ně nejsou důležité.

Byla také otázka, zda systém distribuce vakcín funguje správně podle priorit skupin. Jen 5 procent respondentů odpovědělo kladně a dalších 24 procent uvedlo, že spíše ano než ne.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dalších zhruba 25 procent odpovědělo, že spíše ne, a ještě zhruba 25 procent odpovědělo, že jednoznačně ne. Zbylých 21 procent lidí na tuto otázku nedokázalo odpovědět.

PSALI JSME: RIZIKOVÉ SKÓRE PES ZŮSTÁVÁ NA 4. STUPNI: NYNÍ MÁ HODNOTU 71 BODŮ

PŘIPOMÍNÁME: MINISTRYNĚ BENEŠOVÁ ČELÍ TVRDÉ KRITICE: SVÉ VÝROKY O ÚSTAVNÍM SOUDU UŽ ZMÍRNILA

Share