Ministryně Benešová čelí tvrdé kritice: své výroky o Ústavním soudu už zmírnila

Kontrolní rada České advokátní komory bude prověřovat slova ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která adresovala Ústavnímu soudu. Ohradily se proti ní i Soudcovská unie. Benešová následně uvedla, že rozhodnutí respektuje a již soudce Ústavního soudu nepodezírá z politických tlaků. Informuje o tom web idnes.cz.

„I pozastavená advokátka ve funkci ministryně by měla umět vážit svá slova,“ píše komora na sociálních sítích s tím, že posoudit výroky může jen kontrolní rada kárná komise.

Šéfka resortu prohlásila, že Ústavní soud jednal neobjektivně, když zrušil část volebního zákona. Důvodem bylo porušení
práva. Koalice stran a hnutí tak budou potřebovat pro vstup do Parlamentu 5 % hlasů voličů.

Benešová říkala, že nemůže pochopit, co za tím stojí a předpokládá, že někdo pouze chce obhájit mandát.

Marie Benešová / Zdroj: youtube.com

Ve čtvrtek své výroky ale zmírnila a uvedla, že jenom chtěla vyvolat diskuzi okolo tohoto tématu a rozhodnutí Ústavního soudu respektuje, i když načasování považuje za špatné. Podle političky to může vyvolat ústavní krizi v tak složitém období.

Následně ministryně zdůraznila, že Ústavní soud jednal nezávislé a nikdo na něj netlačil. Premiér Andrej Babiš také řekl, že Ústavní soud svým rozhodnutím ovlivňuje politickou situaci a obvinil předsedu Pavla Rychetského, že není nestranným soudcem.

Marie Benešová / Zdroj: youtube.com

Výroky Benešové se nelíbily také Soudcovské unie a označily je za podložené obvinění. Ve svém prohlášení unie uvedla, že ministryně zpochybnila důvěryhodnost ústavních soudců.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

K Soudcovské unii se přidala i Unie státních zástupců, která se rovněž pustila do výroků Andreje Babiše. Uvedla, že se nezávislost justice musí chránit.

PSALI JSME: JAN BLATNÝ NALÉHAVĚ APELOVAL NA VŠECHNY OBČANY: OPATŘENÍ UŽ NEFUNGUJÍ, JE NUTNÉ, ABY LIDÉ SNÍŽILI POČET SOCIÁLNÍCH KONTAKTŮ

PŘIPOMÍNÁME: “JÁ VŮBEC NEVÍM, NEMÁM ŽÁDNÉ ZPRÁVY”: JAKÝ PLÁN POSLEDNÍHO ROZLOUČENÍ MÁ ŠTAIDLOVÁ RODINA

Share