Vladimir Putin řekl, za jakých podmínek bude na Ukrajině mír: Čeští experti prozradili, zda by mohl vojenský konflikt brzy skončit

Ukrajinští politici říkají, že chtějí mír na Ukrajině. Rusko ale má určité podmínky. Ruský prezident Vladimir Putin je připraven v některých bodech ustoupit, ale podmínky zůstávají dost tvrdé. Vyjednávání nebudou jednoduchá. Informuje o tom web TN.cz.

Vedení Ruské federace chce, aby Ukrajina nebyla členem NATO a byla neutrálním státem. Ukrajina by musela uznat nezávislost samozvaných republik na Donbasu. Navíc by měla uznat Krym jako ruský. Dalšími podmínkami jsou uznání ruských disidentů a zmenšení armády.

Ruský prezident Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

Pokud Ukrajina přistoupí na tyto podmínky, pak vojenský konflikt na Ukrajině skončí. Rusko již v některých podmínkách ustoupilo, ale stále zůstávají dost tvrdé.

Vojenský publicista Jiří Vojáček říká, že většina těchto podmínek zůstává pro vedení Ukrajiny stále nepřijatelná. Ukrajina by se podle něj v tomto případě stala jakousi vazalskou zemí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj / Zdroj: youtube.com

Domnívá se, že reálnou podmínkou pro Ukrajinu je, že by mohla souhlasit s tím, že se nebude snažit stát se členem NATO.

Ale co se týče území státu, ukrajinské vedení s podmínkami Ruska nesouhlasí. Jiří Vojáček si myslí, že Ukrajina by mohla souhlasit s širokou autonomií republik na Donbasu, nikoli s jejich nezávislostí.

Ukrajinští vojáci/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Hlavním problémem ale podle Vojáčka bude Krym. Každá z obou zemí to považuje za své území. Vyjednávání proto rozhodně nebudou jednoduchá.

Co se týče zmenšení armády, zatím není známo, co přesně by Rusko chtělo. Mohlo by jít například o snížení velikosti armády na 50 tisíc vojáků, nebo by armáda neměla balistické rakety a velké loďstvo. Ukrajina by s tím podle českého experta mohla částečně souhlasit.

Lubomír Zaorálek / Zdroj: youtube.com

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se také domnívá, že ukrajinské vedení se nechce vzdát části území země. Podle něj jde o velmi komplikovanou věc, takže jednání budou složitá.

„Dojít nyní k dohodě je velmi těžké a asi se toho v krátké době nedosáhne, i kdybychom si to přáli,“ uvedl Lubomír Zaorálek. Myslí si, že Kreml ještě není připraven na nějaké velké ústupky. Dodal ale, že je nutné nadále podporovat dialog mezi Ukrajinou a Ruskem.

PSALI JSME: „NEMÁME V PLÁNU ÚTOČIT NA JINÉ ZEMĚ“: SERGEJ LAVROV UVEDL, ŽE RUSKO NA UKRAJINU NEZAÚTOČILO

PŘIPOMÍNÁME: SNĚMOVNA SCHVÁLILA NOVÝ ROZPOČET: VLÁDA SNÍŽILA SCHODEK ROZPOČTU O TÉMĚŘ 100 MILIARD

Share