Vláda hodlá projednat zvýšení koncesionářských poplatků: Andrej Babiš by je některým lidem odpustil

Koncesionářské poplatky se už 14 let nezvyšovaly, nyní o tom ale kabinet uvažuje. Ty poplatky slouží k financování veřejnoprávních médií, kterými jsou Česká televize a Český rozhlas. Informuje o tom server iDNES.cz.

Naposledy byly koncesionářské poplatky navýšeny v roce 2008. Nyní jeden takový měsíční poplatek činí 135 Kč za televizi a 45 Kč za rozhlas, tedy celkový měsíční poplatek činí 180 Kč.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) pro server iDNES.cz potvrdil informaci, že se téma udržitelnosti financování veřejnoprávních médií bude projednávat. Budou proto diskutovat i o možném zvýšení koncesionářských poplatků.

Tuto informaci potvrdili také šéfka dolní komory Parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Martin Baxa / Zdroj: youtube.com

Ministr práce předpokládá, že by návrh na valorizaci koncesionářských poplatků předložil ministr kultury Martin Baxa (ODS).

„Diskuse o výši koncesionářských poplatků zapadá do debaty o mediálních zákonech,“ řekl pro Blesk.cz Martin Baxa.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) souhlasí, že by bylo nutné změnit systém financování veřejnoprávních médií. Uvedl příklad Slovenska, kde veřejnoprávní média dostávají peníze z rozpočtu.

Mluvil o tom ve svém videu Čau lidi. Navíc řekl, že nechce, aby se tyto poplatky zvyšovaly. „My vůbec nevíme, kam jdou peníze České televize,“ uvedl pro iDNES.cz Andrej Babiš.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Podle mediální expertky a novinářky Barbory Osvaldové by stát neměl tyto média financovat. Připomněla, že podobná situace byla v Československu před rokem 1989.

Pokud by se toto téma projednávalo na plénu Poslanecké sněmovny, Babiš by navrhl odpustit tyto poplatky důchodcům, lidem s nízkými příjmy a také zdravotně postiženým.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura pro iDNES.cz řekl, že jejich hnutí nepodporuje zvýšení koncesionářských poplatků. Podle něj Česká televize a Český rozhlas „nepostupují v souladu se zákonem, který jim káže vyváženost“.

PSALI JSME: OLGA MENZELOVÁ PŘEKVAPILA FANOUŠKY NOVÝM VIDEEM: CO NAŠLA VDOVA JIŘÍHO MENZELA V POPELNICI

PŘIPOMÍNÁME: OMIKRON JE DRŽÁK: NA PLASTU A KŮŽI MŮŽE PŘEŽÍT NEJDÉLE ZE VŠECH VARIANT KORONAVIRU, UVÁDÍ STUDIE

Share