Vít Rakušan řekl, kolik nyní v Česku žije Ukrajinců: „Máme 3,5 procenta naší celkové populace“

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že v České republice je nyní zhruba 300 tisíc lidí, kteří z Ukrajiny utekli. Toto číslo podle jeho slov potvrzují i počty zápisů do škol. Informuje o tom server iDnes.cz.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu vnitra řekl, že ukrajinská diaspora v Česku byla velmi velká ještě před vypuknutím války na Ukrajině. V ČR žilo 200 až 250 tisíc Ukrajinců.

Po 24. únoru však mnoho obyvatel Ukrajiny opustilo svou zemi a odjelo do západních zemí. Do Česka dorazilo dalších asi 300 tisíc Ukrajinců. V ČR nyní žije zhruba 500 tisíc Ukrajinců.

Ukrajinští uprchlíci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Máme 3,5 procenta naší celkové populace, kterou tvoří příchozí z Ukrajiny,“ řekl Vít Rakušan po jednání ústředního krizového štábu.

Ministr nesouhlasí s výroky, že tito lidé přicházejí do Česka, protože chtějí něco zneužívat. Většina uprchlíků jsou ženy s dětmi, které se chtějí před válkou schovat.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Za posledních 5 měsíců dostalo česká víza asi 400 tisíc Ukrajinců, ale v Česku zůstalo zhruba 300 tisíc lidí, dalších 100 tisíc uprchlíků odešlo buď do jiných západních zemí, nebo se vrátilo na Ukrajinu.

Většina lidí nežije v uprchlických táborech, stát jim dokázal poskytnout ubytování a potřebné věci. „Více než 99 procent příchozích se povedlo ubytovat v kamenných domech,“ dodal Vít Rakušan.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Česká vláda navíc označila řešení migrační krize za jednu z priorit českého předsednictví v Radě EU.

PSALI JSME: „KREML NENÍ SPOLEHLIVÝM PARTNEREM“: EVROPA BY PODLE ŠÉFKY EK MĚLA BÝT PŘIPRAVENA NA NEJHORŠÍ SCÉNÁŘ MOŽNÉHO OMEZENÍ DODÁVEK RUSKÉHO PLYNU

PŘIPOMÍNÁME: V SRPNU ZAČNOU PRVNÍ VLÁDNÍ PRÁZDNINY: KDE PLÁNUJE STRÁVIT DOVOLENOU PETR FIALA

Share