Vít Rakušan prozradil, jaké mohou být scénáře sestavení vlády: jaký by mohl obsadit post předseda hnutí STAN

Pokud se obě koalice dohodnou na sestavení vlády, budou muset ministerstva rozdělit mezi pět stran. Šéf Starostů Vít Rakušan usiluje o post ministra vnitra. Také pro jejich politickou sílu je důležitý resort školství. Prozradil, že vláda by mohla být sestavena podle rychlého nebo pomalého scénáře a že by to mohl ovlivnit prezident Miloš Zeman. Řekl to pro portál ŽivotvČesku.cz.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Pověřit vítězi voleb sestavením vlády musí hlava státu Miloš Zeman. Od neděle je však v Ústřední vojenské nemocnici, kde byl hospitalizován.

Předseda hnutí STAN uvedl, že to, jak rychle bude sestavena vláda, bude záviset na tom, koho se rozhodne Miloš Zeman pověřit.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

„Kdyby pan prezident respektoval, že je tady vládní většina, pověřil Petra Fialu sestavením vlády, tak to může být v krátkém horizontu pozdního podzimu,“ řekl Vít Rakušan pro Život v Česku.

Pokud se ale prezident rozhodne jinak a sestavovat nový kabinet bude Andrej Babiš, může to trvat dlouho. Pravděpodobnost, že se mu to podaří, je ale velmi nízká.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Šéf Starostů v minulosti také řekl, že je připraven stát se v čele ministerstva vnitra. Teď to ale z taktických důvodů nechce předjímat.

Podle něj se s koalicí SPOLU zatím nejednali o tom, kdo konkrétně by které ministerstvo mohl řídit. Ale pokud k diskusi na toto téma brzy dojde, je připraven o tom mluvit.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Navíc nevěří, že by ODS mohla opustit koalici, pokud by Andrej Babiš sestavoval vládu. Podle něj tyto fámy na internetu nejsou nic víc než spekulace.

Dodal, že cítí silnou společenskou poptávku, aby se koalice mezi sebou dohodly. Svou roli v politice vnímá tak, že je zaměstnancem lidí. Dali lidem nabídku, že nebudou ve vládě s hnutím ANO, takže to budou respektovat.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Předpokládá, že koalice SPOLU dala lidem podobnou nabídku jako oni a že to také budou respektovat. Proto je podle něj nyní pro ně důležité, aby se dokázali dohodnout.

PSALI JSME: NOVÁ VLÁDA HODLÁ PŘINÉST ZMĚNY: TO SE BUDE TÝKAT EET A SLEV NA JÍZDNÉ

PŘIPOMÍNÁME: JAK SE ZBAVIT ÚZKOSTI JEDNÍM POHYBEM JAZYKA: TRIK OD LÉKAŘE, KTERÝ POMŮŽE SE ZBAVIT STRESU

Share