Vít Rakušan komentoval situaci s covid pasy: vysvětlil jejich výhody a také řekl, kdo to může použít

Předpokládá se, že covid pasy usnadní lidem možnost překračování hranic mezi zeměmi EU. Toto téma se stalo velmi diskutovaným a 17. března Evropská komise představila návrh na jejich podobu. Proto se nyní diskutuje o možných výhodách těchto pasů a možných komplikacích při jejich používání. Tuto situaci komentoval pro ŽivotvČesku.cz předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček řekl, že návrh Evropské komise na podobu očkovacích pasů odpovídá základním a klíčovým parametrům. Pasy by měly fungovat na území Evropské unie.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

V tomto systému budou muset fungovat 3 kritéria, která by měla vyvrátit, že tyto pasy mohou být diskriminační. Jde především o ty lidi, kteří zezdravotních důvodů nemohou být očkováni proti koronaviru.

Šéf Starostů a nezávislích Vít Rakušan uvedl pro Život v Česku, že tyto pasy mohou být velmi dobrou věcí, pokud v nich bude uvedeno nejen očkování, ale i prodělánou nemoc za posledních 90 dnů nebo negativní výsledek testu na kovid.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

To znamená, že by poskytovalo stejné výhody nejen těm, kteří byli očkováni, ale i těm, kteří měli nedávno koronavirus nebo jen podstoupili test na covid. Takovou dočasnou variantu by jednoznačně podpořil.

Jednou z hlavních výhod tohoto pasu je, že umožní snadnější překročení hranic s jinými zeměmi EU. Evropská komise zohlednila různé možnosti a tyto pasy by nyní neměly být diskriminační.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Podle prvního kritéria budou moci tyto pasy získat lidé, kteří už dostali vakcínu. Bude také zohledněno, že někteří lidé nemohou být očkováni kvůli možným kontraindikacím.

Druhým kritériem je, že tyto pasy budou moci využívat lidé, kteří obdrželi negativní výsledek testu na kovid. Podle třetího kritéria se to bude týkat i lidí, kteří prodělali nemoc a mají protilátky.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

„Lidé to však nesmí chápat jako diskriminaci, ale naopak jako příležitost ke svobodnému cestování a svobodnějšímu životu,“ řekl Vít Rakušan pro Život v Česku.

PSALI JSME: BARTOŠ PROZRADIL, JESTLI SI OSTŘÍHÁ DREDY, POKUD SE STANE PREMIÉREM: POLITIK TAKÉ CHCE, ABY MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ ARGUMENTOVALO ZAVÁDĚNÁ OPATŘENÍ

PŘIPOMÍNÁME: JSOU SI VELMI PODOBNÍ: JAK VYPADÁ STARŠÍ BRATR JANA KRAUSE IVAN

Share