Někteří vědci a lékaři začali tvrdit, že nyní pravidelné plošné testování již nemá takový smysl jako dříve. To byl důležitý prvek boje proti koronaviru, když epidemie byla silnější, ale teď už to není efektivní. 12 lékařů napsalo prohlášení a také je podporuje výbor Společnosti pro lékařskou mikrobiologii. Píšou o tom Novinky.cz.
Vědci a lékaři tvrdí, že v současné situaci, kdy je počet nových případů nákazy koronavirem poměrně nízký, nemá pravidelné plošné testování smysl.
Kromě toho upozorňují na skutečnost, že takové testování je obtížné ve smyslu organizace a také vyžaduje spoustu peněz. Resort zdravotnictví ale zatím nic měnit nehodlá.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová uvedla, že testování ve firmách a školách je zatím naplánované do konce června.
Lékaři a vědci napsali, že nyní by mělo smysl testovat pouze lidi s podezřením na koronavirus a ty, kteří mají klinické projevy. Také nyní by bylo důležité trasovat kontakty, jak to bylo, když fungovala chytrá karanténa.
Mezi těmi, kteří toto prohlášení napsali, byli například mikrobiolog Pavel Dřevínek či infekcionista Jiří Beneš.
Podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) čím je nových případů nákazy méně, tím méně je účinné testování. V takovém případě by bylo efektivnější testování na základně trasování.
Podle nich by ke zrušení plošného testování mělo dojít, až budou zrušena všechna plošná omezení. Většina opatření již byla zrušena, ale některé stále fungují.
Epidemické ukazatele se nyní snížily na takovou úroveň, že podle MeSES by již bylo možné testovat pouze jednou za dva týdny.