„V tuto chvíli se českou populací určitě šíří nová varianta viru“ : Ladislav Dušek řekl, kdy delta mutace nahradí předchozí variantu koronaviru

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek uvedl, že nyní dochází k růstu nakažených a tvoří je většinou mladí lidé. V příštích týdnech by podle něho měla v Česku převládnout mutace delta. Informuje CNN Prima NEWS.

Vyrostlo také reprodukční číslo, které nyní má hodnotu kolem 1,45. Dušek ale tvrdí, že v každém kraji situace může být jiná a dochází k pozvolnému růstu počtu nových případů.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Aktuálně denně přibývá kolem 240 případů a za týden se toto číslo zvyšuje o třetinu. „V tuto chvíli se českou populací určitě šíří nová varianta viru, je významně nakažlivější,“ zdůraznil Dušek s tím, že nahradí předchozí variantu.

Výměna variant koronaviru bude podle jeho slov trvat několik týdnů. Na podzim by se také údajně mohli od mladých nakazit i rizikové skupiny.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Není to tak, že by se počty nakažených zvyšovaly všude stejně, ale v budoucnu se mezi mladými lidmi rozšíří po celém území.

„Je to situace, která není srovnatelná se začátkem tohoto roku nebo s podzimem loňského roku,“ uvedl odborník a dodal, že důvodem je proočkovanost rizikových skupin populace. To znamená, že tlak na nemocnice nebude tak velký.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Lékařskou péči aktuálně potřebuje 25 lidí a na JIP je 8 pacientů. Nákaza se tak hlavně šíří mezi mladými kvůli nižší hladině proočkovanosti a většímu počtu sociálních kontaktů.

PSALI JSME: PIRÁTI PODALI ŽALOBU NA ANDREJE BABIŠE: “SNAŽILI JSME SE SITUACI ŘEŠIT MIMOSOUDNÍ CESTOU, SOUČASNÝ PREMIÉR ALE ODMÍTL“

PŘIPOMÍNÁME: ZDENĚK HOSTOMSKÝ NECHÁPE, PROČ MUSÍ NOSIT ROUŠKU, POKUD MÁ DOKONČENÉ OČKOVÁNÍ: MILAN KUBEK VYSVĚTLIL, PROČ TO ZATÍM TAK ZŮSTÁVÁ

Share