V Česku byla odhalena skandinávská varianta koronaviru: Lékaři promluvili o nových příznacích mutace omikron

Nyní se v Česku šíří převážně mutace omikron. V některých evropských zemích se však objevila a šíří se nová varianta s názvem BA.2. Lidé začali tuto mutaci nazývat „skandinávskou variantou“. Informuje o tom CNN Prima News.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle vědců se nová mutace šíří asi 1,5krát rychleji než omikron, který byl považován za nejvíce nakažlivou mutaci za celou dobu epidemie. Nyní se ale objevila ještě nakažlivější mutace BA.2.

Tato varianta koronaviru se již také šíří ve Velké Británii a USA. Ohniskem nákazy ale zůstávají Dánsko a Švédsko, takže lidé začali tuto mutaci nazývat „skandinávskou variantou“. Ale místní vědci nemají žádné zvláštní obavy.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Nevidíme žádné rozdíly v počtech hospitalizací nebo úmrtí ve spojitosti s BA.2, takže to zatím není nic, co by nás znepokojovalo,“ uvedl pro dánská média výzkumník Anders Fomsgaard.

Tato varianta viru se šíří i v Česku. Státní zdravotní ústav uvádí, že za poslední týden byla tato mutace sekvenována u 1,4 procenta výsledků testů. To znamená, že 88 případů bylo podezřelé. Zatím bylo potvrzeno 5 případů nákazy.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Příznaky omikronu jsou únava a teplota, mohou bolet svaly a klouby. Kromě toho může bolet hlava, člověk může mít rýmu a zánět dutin. Dalším příznakem je, že se člověk může v noci hodně potit.

Podle studií omikron napadá především nosohltan. Kašel proto také není příznakem. Člověk, který se v současné době nakazil koronavirem s velkou pravděpodobností nebude mít velké dýchací problémy.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Doktorka Ann Maryová pro deník Mirror řekla, že u pacientů s omikronem se začal častěji objevovat další příznak, a to bolest zad. Podle britské Národní zdravotní služby je novým příznakem závrať a točení hlavy.

PSALI JSME: „JE TO NEDODĚLEK. JE TAM OBROVSKÉ OMEZENÍ SVOBOD LIDÍ“: SCHILLEROVÁ OZNAČILA NOVELU PANDEMICKÉHO ZÁKONA ZA LEGISLATIVNÍ PASKVIL

PŘIPOMÍNÁME: VOJTĚCH DYK TRUCHLÍ: OBLÍBENÝ ZPĚVÁK A HEREC PŘIŠEL O MILOVANÉHO TATÍNKA. ČÍM BYL ZNÁMÝ JEHO OTEC RADKO PYTLÍK

Share