Česká data již ukazují, jaký vliv na omikron má očkování a studie zatím potvrzují, že stále zmírňuje zdravotní dopady koronaviru na populaci. Informuje o tom web seznamzrpavy.cz.
Vakcíny mají ochranný efekt obzvlášť po třetí dávce. A tyto závěry uvádí Ústav zdravotnických informací a statistiky.
U seniorů nad 65 let vakcína chrání před hospitalizací na 63,4 %. O deset procent vyšší je tento efekt v případě ochrany před hospitalizaci v intenzivní péči či připojení na na mimotělní oběh (ECMO) či umělou plicní ventilaci.
U třetí dávky ochrana činí 86,7 % před hospitalizací. Téměř 90 % booster chrání před umístění na JIP a ze sta procent má ochranný efekt v případě ECMO a umělé plicní ventilace.
Horši je to s ochranou proti nákaze. Po očkování tento efekt rychle klesá. Vakcína ale dobře chrání před těžkým průběhem onemocnění na rozdíl od neočkovaných osob.
Omikron není tak nebezpečný pro zdravé lidi, ale může způsobit vážné komplikace pro lidi se zdravotními problémy. Ještě více ohrožuje lidi, kteří nejsou očkování.
Dle údajů neočkování senioři a chronické nemocné osoby mohou mít vážný průběh u omikronu stejně jako u delty.
Data ÚZIS také ukazují, že na JIP končí i mladí lidé, kteří nebyli očkování. Mohou tam skončit očkované osoby, ale většinou mají závažná chronická onemocnění a jejich průměrný věk činí 71 let.
Lékaři proto stále vyzývají lidi, aby se nechali očkovat. Zájem o vakcínu ale klesá a denně se očkuje jen něco málo přes 15 tisíc osob.
PŘIPOMÍNÁME: EXMANŽELKA JIŘÍHO PAROUBKA MUSÍ POUŽÍVAT VOZÍK: BÝVALÝ PREMIÉR PROMLUVIL O ZDRAVOTNÍM STAVU ZUZANY PAROUBKOVÉ