USA varují Čínu: Pokud budou pokračovat, poženou Čínu k zodpovědnosti

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken uvedl, že USA se budou snažit činit Čínu odpovědnou za porušování mezinárodních norem. Řekl to během telefonického rozhovoru se svým čínským protějškem Yang Jiechi podle vyjádření na webové stránce amerického ministerstva zahraničí.

 

Joe Biden / Zdroj: youtube.com

 

Si Ťin-pching / Zdroj: youtube.com

 

„Spojené státy budou spolupracovat se svými spojenci a partnery na obraně našich společných hodnot a zájmů, aby jsme donutili Čínskou lidovou republiku být odpovědnou (…) za narušení mezinárodního řádu založeného na jasných pravidlech,“ uvedl Blinken.

 

Pouliční kontrola / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Podle něj akce Pekingu ohrožují stabilitu indicko-tichomořského regionu. Blinken dodal, že Spojené státy budou i nadále prosazovat demokratické hodnoty v Sin-ťiangu, Tibetu a Hongkongu. Rovněž požadoval, aby se ČLR připojila k mezinárodnímu společenství a odsoudila vojenský převrat v Barmě.

 

Si Ťin-pching / Zdroj: youtube.com

 

Blinken dříve řekl, že nevraživost s Čínou postupně roste. Politik zároveň poznamenal, že v některých oblastech navazují Washington a Peking naopak spolupráci. „Není žádným tajemstvím, že vztah mezi USA a Čínou je pravděpodobně nejdůležitějším vztahem, který na světě máme. Do značné míry budou formovat budoucnost, ve které budeme všichni žít,“ řekl.

 

Kapitol / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

PSALI JSME: BIDEN NAVRHL ZBAVIT TRUMPA PŘÍSTUPU K UTAJOVANÝM INFORMACÍM

PŘIPOMÍNÁME: V PÁTEK LETÍ ANDREJ BABIŠ ZA MAĎARSKÝM PREMIÉREM VIKTOREM ORBÁNEM: BUDOU MLUVIT O RUSKÉ VAKCÍNĚ SPUTNIK V A TAKÉ O LÉKU BAMLANIVIMAB

Share