V pátek letí Andrej Babiš za maďarským premiérem Viktorem Orbánem: budou mluvit o ruské vakcíně Sputnik V a také o léku Bamlanivimab

Předseda vlády Andrej Babiš odletí v pátek do Budapešti, kde se setká s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Premiéři budou diskutovat o očkování proti koronaviru a budou hovořit i o zkušenostech Maďarska s aplikací ruské vakcíny Sputnik V. ČR nyní uvažuje o možném nákupu této vakcíny. Píše o tom web novinky.cz.

„Určitě se budeme bavit o ruské vakcíně. Maďarsko je v tomto směru průkopník,“ řekl Andrej Babiš před odletem do Maďarska.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Mezi zeměmi Evropské unie bylo Maďarsko první, které začalo používat ruskou vakcínu. Například před několika dny dostali 40 tisíc dávek vakcíny, což bude stačit pro 20 tisíc lidí.

To znamená, že ruská vakcína se používá také ve dvou dávkách. Celkem maďarská vláda objednala v Ruské federaci 2 miliony dávek vakcíny pro 1 milion občanů.

Viktor Orbán / Zdroj: youtube.com

Maďarsko tak řeší nedostatek očkovacích látek od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Někteří lidé v jejich zemi, zejména někteří zástupci vlády, se domnívají, že objednávání prostřednictvím EU selhalo.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

V Evropské unii zatím není vakcína Sputnik V schválena. Podle posledních studií je účinnost ruské vakcíny 92 procent.

Česká republika nyní také uvažuje o možném nákupu této očkovací látky. Český premiér proto chce mluvit o tom, jak Maďarsko tuto vakcínu nyní používá bez schválení EU.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Podle něj také hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a nyní by asi všichni souhlasili, aby Sputnik V byl použit v EU. Na to je ale nutné počkat, až ji schválí Evropská léková agentura.

Viktor Orbán / Zdroj: youtube.com

Kromě toho chce Andrej Babiš mluvit s Viktorem Orbánem o užívání léku Bamlanivimab od americké firmy Eli Lilly. Podle něj už Česko objednalo první dodávku. Uvedl, že prvních 500 dávek by mohlo být dodáno do ČR tento měsíc.

Tento lék se používá při léčbě koronaviru a pomáhá vyhnout se těžké formě onemocnění. Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula řekl, že pokud má tento lék účinnost 80 procent, bude to průlom v léčbě koronaviru.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Spolu s premiérem letěli do Budapešti odborníci, kteří si budou vyměňovat zkušenosti s místními odborníky. Příští týden plánuje Andrej Babiš letět s podobnou návštěvou do Srbska.

PSALI JSME: VÝSLEDKY SOCIOLOGICKÉHO PRŮZKUMU O OČKOVÁNÍ: ASI 60 PROCENT ČECHŮ TVRDÍ, ŽE O VAKCÍNÁCH VÍ DOST, ALE ZHRUBA ČTVRTINA NEVĚŘÍ, ŽE VAKCÍNU LETOS DOSTANE

PŘIPOMÍNÁME: LÉKAŘI TVRDÍ, ŽE DĚTEM CHYBÍ SPORTOVÁNÍ, COŽ MÁ ŠPATNÝ VLIV NA JEJICH ZDRAVÍ: PEDIATRIČKA Z BRNA ŽÁDÁ O NÁVRAT ŽÁKŮ DO ŠKOL

Share