V roce 2020 byla kvůli pandemii uzavřena většina škol a mnoho studentů přešlo na dálkové studium. Mezitím v Zimbabwe připravuje 27letý učitel Maxwell Chimedza studenty na zkoušky na vysoké školy a univerzity.
Podle zbytku světa nemá Chimedza žádné vzdělání ani počítač. K výuce používá pouze svůj levný smartphone Samsung Galaxy A10S s 32 gb a aplikací WhatsApp.
O „učiteli-posluchači“ se začalo mluvit v roce 2021, když vyšlo najevo, že všech jeho 64 studentů z celé země složilo zkoušky, přičemž 41 studentů získalo nejlepší známky. Podle zpráv z médií Chimedza vykazoval výsledky srovnatelné s drahými kurzy a lektory.
Maxwell Chimedza žije na předměstí metropole Mbare, v jedné z nejchudších oblastí země. „Chci, aby bylo jasné, že jsem nekvalifikovaný učitel,“ poznamenává Chimedza. Mnozí mu proto říkají Dr. Maxx.
Sám Maxwell v roce 2012 složil 14 zkoušek, ale kvůli nedostatku financí se na univerzitu nedostal. Tváří v tvář přímé nezaměstnanosti v zemi se rozhodl začít učit děti na WhatsApp v roce 2019.
Chimedza pro ně na messengeru vytvořil samostatné „třídy“ a rozvrhy, přidal výukové programy, jejichž prostřednictvím začal zadávat cvičné testy a zkoušet studenty. Zaměřil se přitom na zrychlenou přípravu na zkoušky.
„Tři měsíce před zkouškami mohu zdokonalit znalosti studenta tak, že dostane výbornou,“ přiznává nekvalifikovaný učitel. Za svou práci dostává Maxwellu „spropitné“ od rodičů studentů zpočátku se školení zadrhlo na 10 dolarech měsíčně za každý předmět. Za internet platí učitel přibližně 40 dolarů za 25 gigabajtů mobilních dat. Učitelé na běžných školách dostávají asi 260 dolarů měsíčně.
V loňském roce byla v Zimbabwe kvůli pandemii koronaviru uzavřena většina škol a omezena byla i veřejná doprava, takže mnoho studentů přešlo na dálkové studium. Úřady zahájily školní výuku prostřednictvím rozhlasu. Faktem je, že internet je v zemi poměrně drahý (asi 10 dolarů za gigabajt) a mnoho rodin nemá možnost trvale se připojit k internetu prostřednictvím počítače a připojit se k Zoomu a dalším podobným platformám.
Pokud jde o mobilní internet, existují v zemi balíčky, které umožňují mnohem levnější používání jednotlivých aplikací, jako je například WhatsApp. Aplikace se stala velmi oblíbenou a tvoří přibližně polovinu veškerého provozu. Chimedza vyzývá zimbabwskou vládu, aby do školních osnov zařadila používání aplikace WhatsApp a rozšířila tak rozsah tradičního vzdělávání.
„Přemýšlejte o zřízení nízkonákladových škol v aplikaci WhatsApp. Takové školy nemusí utrácet za lavice a drahé uniformy,“ říká.
PSALI JSME: JAK VYPADAJÍ DVĚ DĚTI NEOBVYKLÉHO PÁRU