Toulavá kočka zachránila starou železnici před zavřením a získala lidem práci zpět

Kvůli krizi stovky lidí téměř přišly o práci. Všechny zachránila půvabná trikolorní kočka, která žila na konečné stanici. Nyní je místní celebritou.

Stanice a kočka Tama/ Zdroj: goodhouse.ru

Na začátku roku 2000 krize zasáhla železniční trať Kishigawa. Kolem jsou jen turistické stezky a šintoistické svatyně, ale velmi málo vesnic. Počet cestujících se den ode dne zmenšoval, společnost utrpěla ztráty a železnici chystaly zavřít.

Nejprve byli všichni zaměstnanci propuštěni a místní obyvatelé byli najati jako strážci stanic.

Stanice a kočka Tama/ Zdroj: goodhouse.ru

V té době žila na koncové stanici načechraná trikolorní kočka jménem Tama. Zbožňovali ji všichni místní obyvatelé. Každý, kdo dorazil na konečnou stanici fotil rozkošné zvíře.

V Japonsku je zvláštní přístup ke kočkám a trikolorní kočky jsou skutečné bohyně. A s Tama bylo zacházeno jako s malým místním božstvem. Málokdo o ní ale věděl.

Stanice a kočka Tama/ Zdroj: goodhouse.ru

Dokud vedoucí železnici nepřišel na stanici s nějakou kontrolou. I přesto, že muž byl vášnivým milovníkem psů, jeho srdce se roztavilo při pohledu na Tamu.

Změnil názor na uzavření železnice: v jeho hlavě vznikl plán. A ústřední role v něm byla přidělena Tama.

Stanice a kočka Tama/ Zdroj: goodhouse.ru

Kočka byl jmenována vedoucím stanice Kisi. Udělali pro ni malou čepici a zařídili dům v budově bývalé pokladny – Tama měla podnos, mísy s jídlem a vodou a obrovskou vitrínu, ze které sledovala tok cestujících. Jako plat dostala Tama krmivo pro kočky a konzervy s tuňákem.

Fotografie nového zaměstnance železnice byly vytištěny na plakátech, v brožurách a v reklamách. A lidé začali jezdit do stanice Kisi.

Stanice a kočka Tama/ Zdroj: goodhouse.ru

Tama se stala první železniční kočkou v celém Japonsku a turisté z celé země i z jiných zemí jeli na malé nádraží s jedinou platformou, aby uviděli tento zázrak.

Doslova zachránila linii Kishigawa před zničením; díky ní získaly práci stovky lidí – koneckonců teď bylo nutné obsluhovat vlaky, prodávat jízdenky, pořádat výlety, prodávat sladkosti a suvenýry.

Stanice a kočka Tama/ Zdroj: goodhouse.ru

V roce 2008 najala železnice slavného konstruktéra, aby tam začal jezdit nový vlak. Vozy tohoto vlaku byly ozdobeny kočičími ušima a portréty Tamy s různých pózách: kde lovila ocas, dřímala, olizovala si tlapku a snídala.

Interiér vozu byl vytvořen jako kočičí srst. Vyrobili samostatný vůz s dětskou knihovnou, a když vlak dorazil na nádraží, z reproduktorů se ozvalo ohlušující vrčení – záznam hlasu staničního mistra.

Stanice a kočka Tama/ Zdroj: goodhouse.ru

Tama získal titul samuraje; stanice Kishi byla přestavěna – a teď to vypadá jako obrovská kočičí hlava a v noci jí oči září jemným oranžovým světlem; na počest Tama byla přejmenována celá železniční trať – nyní se jmenuje Tamaden.

První vedoucí stanice zemřela v roce 2015 na stáří, protože jí už bylo 16 let. Její místo zaujala Tama II a další dědička Tamy získala pozici vedoucí muzea. Příklad Tamaden byl inspirován v jiných prefekturách Japonska: takto se objevila železnice věnovaná nakládaným švestkám a jahodám.

PSALI JSME: KOLIK ČECHŮ DŮVĚŘUJE POLITIKŮM: BĚHEM POSLEDNÍHO MĚSÍCE SE PODPORA ÚSTAVNÍCH INSTITUCÍ ZVÝŠILA

PŘIPOMÍNÁME: MICHAEL DOUGLAS OSLAVIL 75. NAROZENINY A CATHERINE ZETA-JONESOVÁ 50 LET: JAK VYPADAJÍ DNES

Share