„To, že pětikoalice na to nemá názor, mě nemile překvapilo“: spor mezi Markétou Pekarovou Adamovou a Tomiem Okamurou kvůli nouzovému stavu

Nouzový stav v Česku bude platit i na Štědrý den. Zatím ale není jasné, zda bude prodloužen. Na toto téma ve vysílání CNN Prima News hovořili předseda hnutí SPD Tomio Okamura a předsedkyně TOP 09 a šéfka dolní komory Parlamentu Markéta Pekarová Adamová.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Nouzový stav bude platit do 25. prosince. Vláda zavedla některá opatření, například omezila dobu fungování barů a restaurací a zakázala také vánoční trhy.

Podle Markéty Pekarové Adamové bude možné opatření a zavedení nouzového stavu vyhodnotit za několik týdnů. Zatím je těžké říci, zda se epidemická situace začne zlepšovat, nebo se ještě zhorší.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Dodala, že kromě toho je také těžké říct něco o prodloužení stavu nouze, jasněji už bude za několik týdnů. Podle ní by se to mělo používat opatrně. Myslí si ale, že by bylo důležité, abychom neměli nouzový stav, aby se život mohl postupně vracet k normálu.

Zástupci hnutí SPD ale zavedení nouzového stavu nepodporují a už ho navrhli zrušit. Předseda hnutí řekl, že opatření by se dala uplatnit na základě krizového zákona a zákona o ochraně veřejného zdraví, zavedení nouzového stavu nebylo nutné.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

„Nová vládní koalice se hlasování alibisticky zdržela. To, že pětikoalice na to nemá názor, mě nemile překvapilo. Pro občany není jejich nerozhodnost dobrá zpráva,“ uvedl Tomio Okamura.

Podle něj to, že se zástupci nové koalice hlasování zdrželi, znamená, že podpořili stav nouze. Budoucí kabinet oznámil, že respektuje opatření, která současná vláda schválila, i když byla přijata ve zmatku.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Markéta Pekarová Adamová prohlásila, že nyní by nebylo nutné zavádět nová opatření, ale je třeba dohlížet na dodržování již platných opatření.

Dalším tématem k diskusi bylo povinné očkování pro některé skupiny lidí. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch hodlá vyhlášku o povinném očkování vydat tento týden.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka v neděli řekl, že budoucí vláda hodlá zrušit povinné očkování pro lidi nad 60 let.

Tomio Okamura uvedl, že nová koalice pěti stran neví, co chce. Poslanci SPD navrhli v dolní komoře Parlamentu usnesení, které by kabinetu uložilo, aby nezaváděl povinné očkování. Pět stran z nové koalice se však opět zdržely.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Dodal, že povinná vakcinace není řešením, ale je třeba zlepšit ochranu lidí z rizikových skupin. Hovořil například o tom, že je nutné, aby praktičtí lékaři měli potřebné léky.

„Určitě víme, co chceme. Dlouhodobě říkáme, aby se lidé naočkovali. Je to bezpečná možnost a je zdarma,“ reagovala Markéta Pekarová Adamová.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Dodala, že výroky předsedy SPD mohou lidem vyvolat nedůvěru v očkování. Upozornila, že na jednotkách intenzivní péče umírají převážně neočkovaní lidé a že vakcína chrání před těžkým průběhem nemoci.

PSALI JSME: MARIAN JUREČKA UVEDL, JAK NOVÝ PREMIÉR MŮŽE REAGOVAT NA ODMÍTNUTÍ ZEMANA JMENOVAT NAVRŽENÉ MINISTRY: ROZHODNOUT BY PAK MOHL AŽ ÚSTAVNÍ SOUD

PŘIPOMÍNÁME: TEREZA HLŮŠKOVÁ ZATÍM NEMŮŽE OPUSTIT PÁKISTÁN: PÁKISTÁNŠTÍ CELNÍCI TVRDÍ, ŽE MAJÍ NOVÉ DŮKAZY A CHTĚJÍ PODAT ODVOLÁNÍ

Share