Marian Jurečka uvedl, jak nový premiér může reagovat na odmítnutí Zemana jmenovat navržené ministry: rozhodnout by pak mohl až Ústavní soud

Premiér Petr Fiala je připraven podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud Miloš Zeman nejmenuje všechny navržené ministry. Řekl to předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ve vysílání České televize. Píšou o tom novinky.cz.

„Nebude jiného zbytí než odeslat kompetenční žalobu,“ prohlásil šéf lidovců, který se může stát ministrem práce. Jurečka dodal, že se tak dohodli společně s jinými stranami, pokud k takové situaci dojde.

Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová, Marian Jurečka, Ivan Bartoš, Vít Rakušan / Zdroj. youtube.com

Marian Jurečka také řekl, že prezident nemůže vetovat kandidatury navržených ministrů, jinak by porušil ústavu.

Miloš Zeman ale již uváděl, že jednoho z ministrů jmenovat nechce. Jméno však nebylo zveřejněno. Nejspíš se ale jedná o kandidáta na šéfa resortu zahraničí Jana Lipavského z Pirátské strany.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Ten často kritizoval postoj Hradu v souvislosti s Čínou a Ruskou federací. S prezidentem se Lipavský setká během tohoto týdne v rámci probíhajících schůzek.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Právník Marek Antoš před časem podotkl, že kompetenční žaloba je jednou z možnosti, jak reagovat na možný postoj Zemana. Následně by spor musel rozhodnout Ústavní soud.

PSALI JSME: “NECHCI ZBYTEČNĚ ZATĚŽOVAT PLANETU”: LUCIE VONDRÁČKOVÁ SE POCHLUBILA SVÝM EKO BYDLIŠTĚM

PŘIPOMÍNÁME: JAK BY VYPADAL JAKUB PRACHAŘ NA POZICI PREZIDENTA ČESKÉ REPUBLIKY: HEREC PROMLUVIL, KDO BY BYL JEHO TISKOVÝM MLUVČÍM

Share