„Takový nárůst platů nelze považovat za přijatelný“: Andrej Babiš navrhuje zmrazení platů politiků a soudců pro příští rok

Předseda vlády Andrej Babiš se domnívá, že je potřeba zmrazit růst platů politiků pro příští rok, to znamená, že by zůstaly stejné jako letos. Premiér už v dolní komoře Parlamentu předložil návrh zákona, který by to umožnil. Růst mezd politiků pro letošní rok byl také loni zmrazen. Růst pro rok 2022 by měl činit 5,9 %. Informuje o tom CNN Prima News.

Poslanci a senátoři mají nyní základní plat 90,8 tisíc Kč měsíčně. Stejnou mzdu měli v roce 2020. Podle návrhu Andreje Babiše by stejná mzda měla zůstat i v roce 2022.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Nezměnil by se plat hlavy státu, který činí 302,7 tisíc Kč a plat předsedy vlády ve výši 243,8 tisíc Kč. Poslanci loni rozhodli, že kvůli epidemii koronaviru a špatné ekonomické situaci by mohli na letošní rok zmrazit své platy.

V roce 2020 bylo nutné na mzdy ústanvích činitelů vyčlenit z rozpočtu 5 miliard a 800 milionů Kč. Podle letošního plánu rozpočtu by to mělo být zhruba o 83 milionů Kč méně.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Loni byla schválena změna zákona o platech představitelů státní moci. Podle této změny bude růst mezd pro ústavní činitele záviset na růstu průměrného hrubého platu v ekonomice. Toto se týká ještě i soudců.

„Takový nárůst platů představitelů státní moci a soudců nelze v současné době považovat za přijatelný,“ uvedeno v důvodové zprávě.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Podle něj by to bylo nekorektní vůči ostatním zaměstnancům veřejného sektoru, kteří dostávají platy z rozpočtu a také vůči zaměstnancům soukromého sektoru. Kromě toho navrhuje také změnit systém výpočtu.

V minulosti byla platová základna politiků závislá pouze na průměrných platech ve veřejném sektoru. Nyní se vypočítá jako násobek průměrného hrubého platu na přepočtené osoby v celém hospodářství.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Andrej Babiš to nenavrhl jako premiér, ale jako poslanec. Návrh by nejprve musela schválit Sněmovna, pak by ho rozebrali senátoři a poté by ještě měla podepsat hlava státu.

Zatím tedy zůstává neznámé, zda bude tato změna zákona plně schválena do pěti měsíců do podzimních voleb.

PSALI JSME: PATRICIE PAGÁČOVÁ PROMLUVILA, JAK SE CÍTÍ PO PORODU DCERKY

PŘIPOMÍNÁME: CO JE TŘEBA DĚLAT PO VAKCINACI: JAKÝM VĚCEM SE ODBORNÍCI RADÍ VYHNOUT A CO BY BYLO TŘEBA DĚLAT PRAVIDELNĚ

Share