Co je třeba dělat po vakcinaci: jakým věcem se odborníci radí vyhnout a co by bylo třeba dělat pravidelně

Jakmile člověk dostane vakcínu, musel by dodržovat určitá doporučení, aby účinek očkování byl lepší a aby se člověk cítil lépe. Týká se to například fyzické aktivity, alkoholu, spánku a dalších. Informuje o tom web TN.cz.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek říká, že po očkování by se člověk měl vyvarovat zvýšené fyzické aktivity, například netrénovat a nedělat těžkou práci. To platí pro prvních 24 hodin po očkování.

Milan Kubek / Zdroj: youtube.com

Také říká, že po obdržení vakcíny je třeba nějaký čas nepít alkohol. To jsou obecná doporučení, která by mohl všem poradit.

Někteří lidé mluví o alergické reakci po vakcíně, ale Milan Kubek říká, že jde o fyziologickou reakci. Vysvětluje, že jde o reakci organismu na vakcínu a že poté bude posilovat imunitu.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Někdo může mít bouli nebo bude bolet místo vpichu, ale podle něj je to fyziologická reakce.

Někteří lidé po očkování mohou mít také zvýšenou teplotu nebo mohou mít bolesti hlavy. Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti doporučuje v takových případech vzít paralen nebo ibalgin.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Doporučuje se také pít dostatek tekutin. Voda je velmi důležitou součástí každodenní stravy pro normální fungování těla, nedostatek vody negativně ovlivňuje organismus.

Nejlepší je voda, ale slazeným nápojům podle doporučení lékařů je lepší se vyhnout. Především jde o ty, které obsahují velké množství cukru. Nedostatek vody může způsobit bolest hlavy nebo únavu.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Důležité bude také pravidelné užívání vitamínu C. Tento vitamín je nezbytný pro normální krvetvorbu.

Dalším radou je, že jídlo by muselo být pestré. Hlavní věc je, aby člověk konzumoval potřebné množství sacharidů, bílkovin a tuků, to znamená, že ve své stravě by měly být vejce, maso, mléčné výrobky a různé obiloviny. Ve stravě by měla být i zelenina a ovoce.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Posledním doporučením je dostatek spánku. Kvalitní spánek pomáhá fyzickému a duševnímu zdraví, zejména posiluje imunitu. Doporučuje se 7 až 8,5 hodin spánku denně.

PSALI JSME: „ZDÁ SE MI TO PONĚKUD PŘEHNANÉ“: KAREL SCHWARZENBERG HÁJÍ SVÉHO SPOLUSTRANÍKA DOMINIKA FERIHO

PŘIPOMÍNÁME: ODBORNÍCI PROMLUVILI O OČKOVÁNÍ DĚTÍ PROTI COVIDU: RODIČE BY SE PODLE NĚJ NEMĚLI VAKCÍNY BÁT A POMOHLO BY TO KE ZÍSKÁNÍ KOLEKTIVNÍ IMUNITY

Share