Syn chtěl využít svůj podíl na společném bytě: Nakonec si uvědomil, jak špatný nápad to byl

Tento příběh začal jako tisíce dalších, je tak rozpoznatelný a charakteristický, že alespoň ve školních osnovách. Je to o lásce, rodinných hodnotách a hranicích. Co lze považovat za své vlastní a co je cizí?

Shoduje se duch zákona vždy s pravdou?

 

Babička / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Co s tím má společného čest a důstojnost?

Matka vychovávala svého syna sama. Nebylo to pro ni snadné: ovdověla mladá žena. Ale ona to nevzdala, nenechal jsem se ohnout. Temperovaný charakter, porazit život, ale syn vyrostl dobrý člověk, dostal dobré vzdělání. Žil se svou matkou: podařilo se jim navázat nádherný vztah, nezasahovali do sebe, oba měli dostatek prostoru. My dva jsme byli pohodlnější, ale role „syna matky“ nebyla projednána.

 

Matka a dítě / Ilustrační foto / Zdroj: freepik.com

 

Muž nemůže strávit celý život se svou matkou, tak to prostě funguje. Ve správný čas musí přivést do domu mladou ženu a udělat z ní svou ženu.

 

Babička / Ilustrační foto / Zdroj: freepik.com

 

Pro snachu mé matky

Teprve pak se ukázalo, že moje dcera nevycházela s matkou svého manžela. Možná, že společný život zkazil vztah, možná se postavy srazily, ne podstata, ale mír. A mír pod společnou střechou byl pryč.

Mladá žena začala tlačit svého manžela, aby se situací něco dělal. Bylo dost argumentů:

  • Bála se o budoucnost dětí, kdyby byla těhotná – byla by v škodlivém prostředí plném nervozity
  • Zdraví její tchýně – nezasloužila by si starší žena klidné stáři?

 

Matka a dítě / Ilustrační foto / Zdroj: freepik.com

 

Až jednoho dne syn věnoval pozornost jejím slovům, začal těžký rozhovor se svou matkou. Budou muset prodat byt a vyměnit. Bud peníze, nebo hledat možnosti za hranicí jejich krajiny. Její syn si plánoval vzít hypotéku a použít peníze na první splátku. Pro jeho matku pro zbytek života chtěl, aby si vzal pokoj ve společenské místnosti na předměstí.

  • „Nemusíš se stehovat,“ pokračoval, „když si vezmeme půjčku. Pak žij dál ve svém byte…“
  • Synu, tvůj otec a já jsme dali naše mládí do tohoto bytu v továrně a moje zdraví bylo zničeno. Otec vyhrál a vůbec… žena již začala plakat. Je to naše práce dostat vlastního syna ve stáři ven z domu? Jaký společný byt na předměstí, jak se odtamtud dostanu na svou kliniku? A kdo mě bude vozit? Nemám práci v továrně a teď, i důchodci dokonce pracuji, protože příjem z důchodu není stejný…

 

Syn trval na tom, bydlení pro ne musí být protože plánují dítě. „Můj dospělí synu,“ začala jeho matka „tak si vezmi hypotéku, pracujte jako já a tvůj otec. A tenhle byt zůstane pro vnoučata později.

 

Babička / Ilustrační foto / Zdroj: freepik.com

 

No syn se nevzdal: „Mám na tenhle byt právo, takže pokud budu muset půjdu i k soudu“. Hádky pokračovali od rána do večera, a tak se matka rozhodla odejít. Najednou zmizela z bytu tiše, se svými věcmi aniž by něco řekla.

Mladý pár se ale radoval předčasně, najednou měli sousedy – pochybné muže s dokumenty na půl bytu. Vystrčili je z jediné místnosti a donutili je dát své věci do poloviny kuchyně. Syn si uvědomil, že jeho matka prodala svou polovinu bytu. Dohoda byla nerentabilní a on mel výhodu. Byl souzen za pravdu, co se mu moc nelíbilo.

 

Babička / Ilustrační foto / Zdroj: freepik.com

 

Matka ale udělala něco chytrého: byt neprodala, nýbrž ho ponoukla na pronájem. Ona sama se přestěhovala k vzdáleným známým v jiné části města a část bytu v Praze mohla pronajímat.

A syn teď myslel jenom na jedno: bud prodat svoji polovinu za méně peněz, nebo žít s nepříjemnými sousedy. Jeho žena by jej opustila a matka nezanechala novou adresu.

 

PSALI JSME: VNUK PŘIBĚHL K BABIČCE S KYTICÍ, ALE TVRDOHLAVÁ OSLAVENKYNĚ MU NEOTEVŘELA DVEŘE: PRINCIP, NEBO BLBOST

PŘIPOMÍNÁME: KDYŽ NEVĚSTA UVIDĚLA PŘÁTELE ŽENICHA, ZRUŠILA SVATBU: STAČIL JI JEDEN TANEC

 

Share