Soud rozhodl o zrušení povinného nošení respirátorů ve veřejné dopravě i ve vnitřních prostorách: ministerstvo má ale ještě několik dní, aby to napravilo

Nejvyšší správní soud rozhodl, že opatření, podle kterého museli lidé nosit respirátory ve veřejné dopravě a ve vnitřních prostorách budov, musí být zrušeno. Podle soudců toto opatření nebylo dostatečně odůvodněné. Rozhodnutí padlo v úterý a vstoupí v platnost v pátek. Informuje o tom web TN.cz.

Jedna osoba, která má dlouhodobé onemocnění dýchací soustavy, podala žalobu k soudu. Vysvětlil, že je pro něj velmi problematické nosit respirátor, špatně se v něm dýchá.

Žena s repirátorem / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho také uvedl, že měl koronavirus, takže nyní má vysokou hladinu protilátek. Podle jeho slov je nošení respirátoru nebezpečnější pro jeho zdraví než sám covid.

Soudci rozhodli, že opatření, které zavedlo ministerstvo zdravotnictví, nebylo dostatečně odůvodněné. V minulosti už byly případy, kdy soud zrušil opatření ministerstva a vysvětlil to stejným způsobem.

Respirátor / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Soudci si mysleli zrušit opatření okamžitě, nicméně rozhodli, že existuje zvýšené riziko infekce lidí z rizikových skupin, a proto bylo rozhodnuto, že zrušení opatření vstoupí v platnost v pátek.

Resort zdravotnictví má proto ještě několik dní na to, aby toto opatření napravil.

Žena s repirátorem / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon. Přesto tomuto požadavku není ministerstvo schopno dostát,“ řekl předseda Nejvyššího správního soudu Petr Mikeš.

Celkem už asi dvacetkrát soud upozornil ministerstvo, že je třeba některá opatření napravit, nebo je zcela zrušil.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ KOMENTOVAL MOŽNÉ APLIKOVÁNÍ TŘETÍ DÁVKY VAKCÍNY: KOMU MŮŽE BÝT URČENA A KDY BUDE ROZHODNUTO

PŘIPOMÍNÁME: LEOŠ MAREŠ PROZRADIL, KDO ZAZPÍVÁ NA JEHO STARÝCH PECKÁCH: NA KONCERT MODERÁTORA PŘIJELA JEHO SOUSEDKA

Share