Sociolog okomentoval, jaký vliv na zájem veřejnosti o očkování může mít zveřejněná fotografie Romana Šmuclera, kde je vidět, že mu ochrnula část obličeje

Očkování v Česku je jedním z nejčastěji diskutovaných témat v médiích. Pro vládu by měla být velmi důležitá motivace lidí, například co by mohla vláda udělat, aby je motivovala k očkování. Sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro portál Seznam Zprávy řekl, že by to mohl být například dodatečný den dovolené či loterie pro očkované, jako tomu bylo v Americe. Vyjádřil se i k fotografii známého zubaře Romana Šmuclera.

Počet lidí, kteří mají zájem vakcínu dostat, se postupně zvyšuje. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie. Klesá počet těch, kteří vakcínu odmítají, a těch, kteří se dosud nerozhodli. Hlavním autorem tohoto průzkumu je sociolog Daniel Prokop.

Daniel Prokop / Zdroj: youtube.com

Podle něj jedním z důvodů zvýšení zájmu o očkování může být to, že už asi každý zná nějakého známého, kdo vakcínu dostal. Také to muže být ovlivněno možnými výhodami po vakcinaci, pro část lidí to může být cestování do jiných zemí.

Vakcínu odmítají lidé mladší 54 let, kteří mají nižší vzdělání, z malých vesnic a mají nízké příjmy. Pro ně nemá očkování takové výhody jako pro jiné lidi.

Sociolog také komentoval zveřejněnou fotografii Romanem Šmuclerem, když mu po vakcinaci ochrnula polovina obličeje. Domnívá se, že to nemělo nějaký velký negativní efekt.

„Z mé zkušenosti bych řekl, že takové věci mají spíš kumulativní dopad, když jich vidíte třeba pět za sebou. Nepřeceňoval bych vliv jednotlivých zpráv,“ řekl Daniel Prokop pro Seznam Zprávy.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pozitivní trend zájmu o očkování podle něj bude pokračovat. Řekl také, že nyní by bylo důležitější pomoci dostat vakcínu těm lidem, kteří chtějí, ale nevědí, jak se zaregistrovat nebo podobně.

Dostal také otázku, jak by se dalo zvýšit ochotu lidí nechat očkovat. Odpověděl, že už probíhá nějaká kampaň, nicméně je důležité, aby vláda zkoumala motivaci lidí.

Daniel Prokop / Zdroj: youtube.com

Například v USA v Ohiu, byla organizována loterie pro očkované lidi. Předpokládá také, že by mohl pomoci například den dovolené navíc.

Sociolog říká nyní je důležité pomoct se očkovat lidem starší 55 let. K tomu je nutné, aby potřebné množství vakcín měli praktičtí lékaři. Je také nutné, aby byly vytvořeny mobilní očkovací týmy, protože někteří starší lidé se již nemohou pohybovat.

PSALI JSME: NOŠENÍ ROUŠEK A TESTOVÁNÍ BY V NĚKTERÝCH OKRESECH MOHLO BÝT ZRUŠENO, TVRDÍ MESES: PODLE JAKÝCH KRITÉRIÍ BY SE TO DALO UDĚLAT

PŘIPOMÍNÁME: “JÁ MÁM V ŽIVOTĚ TO NEJVĚTŠÍ ŠTĚSTÍ“: ANNA SLOVÁČKOVÁ PROMLUVILA O SVÉ NEJVĚTŠÍ ŽIVOTNÍ PODPOŘE

Share