Nošení roušek a testování by v některých okresech mohlo být zrušeno, tvrdí MeSES: podle jakých kritérií by se to dalo udělat

Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger se sice rozhodl ukončit spolupráci mezi ministerstvem zdravotnictví a Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES), ale ta stále funguje. Tak MeSES 4. června zveřejnila Doporučení pro opatření v homogenních kolektivech. Podle jejich stanoviska by v některých okresech Česka bylo možné zrušit povinné nošení respirátorů a roušek ve třídách a také v stálých kolektivech ve firmách.

V takových okresech by výjimkami byly společné prostory nebo možné setkání s jinými skupinami, pak by tam bylo nutné nosit respirátory či roušky.

Žena s respirátorem / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

MeSES uvedla, že důležité jsou tři ukazatele, a to reprodukční číslo, podíl pozitivních testů a počet nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny.

Takže například, pokud v některých okresech reprodukční číslo je delší dobu méně než 1, podíl pozitivních testů bude nižší než 4 procenta a počet nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za 14 dnů bude méně než 25, pak tam bude možné zrušit povinné plošné testování. Jde o školy a firmy tam.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle nich by testování v takových okresech bylo nezbytné, kdyby do kolektivu přišel nový člověk, nebo se vrátil starý člen kolektivu, s nímž nikdo nebyl dlouhodobě v kontaktu.

To znamená, že by měl se otestovat pouze tento jeden člověk před příchodem do kolektivu, nejlépe PCR testem.

Muž s rouškou / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud by se v okresech epidemická situace zhoršila v takových případech má smysl obnovit plošné testování. Je důležité sledovat tři výše uvedené ukazatele.

Kabinet začátkem minulého měsíce rozhodl, že testování ve firmách jednou týdně by mělo zůstat do konce června. Testování ve školách by mělo zůstat do konce školního roku.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že o možném zrušení nošení roušek ve třídách bude v pondělí jednat spolu se šéfem resortu školství Robertem Plagou a zástupci hygieny.

PSALI JSME: „AŤ SI DĚLÁ S TOU PANÍ ÚPLNĚ, CO CHCE“: DAGMAR PATRASOVÁ POPSALA VZKAZ MANŽELOVI, KTERÝ SE ROZEŠEL S MILENKOU

PŘIPOMÍNÁME: VĚDCI A LÉKAŘI UVEDLI, ŽE PLOŠNÉ TESTOVÁNÍ V SOUČASNÉ SITUACI JIŽ NEMÁ SMYSL: CO MÍSTO TOHO NAVRHUJÍ

Share