Setkání Andreje Babiše a Miloše Zemana v Lánech: premiér nevylučuje možnost výměny ministrů příští měsíc

Prezident Miloš Zeman a předseda vlády Andrej Babiš se sešli v pondělí večer na zámku v Lánech. Hlava státu se již delší dobu vyjadřuje, že by mu nevadilo, kdyby Jan Blatný skončil ve funkci ministra zdravotnictví. Premiér po schůzce řekl, že tento měsíc s největší pravděpodobností žádné náhrady nebudou a příští měsíc takovou možnost nevylučuje. Informoval o tom web novinky.cz.

Andrej Babiš řekl, že odvolávat ministry je právo premiéra. Pokud si uvědomí, že bude muset měnit ministry, pak to navrhne hlavě státu, ale tento měsíc nic takového nebude.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Ale pokud jde o příští měsíc, nemůže říci o tom nic přesně. Uvedl také, že s prezidentem v pondělí o výměně ministra nejednal.

Předseda vlády ví, že hlava státu dlouhodobě negativně hodnotí činnost současného šéfa resortu zdravotnictví. Pro premiéra je ale důležité, jak ministři pracují.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Mezi Milošem Zemanem a Janem Blatným vzniklo nedorozumění kvůli ruské vakcíně Sputnik V. Prezident chtěl, aby se očkování v Česku urychlilo a k tomu by bylo možné použít ruskou vakcínu, jak to udělaly některé země EU.

Ministr zdravotnictví byl ale proti tomuto přístupu a uvedl, že ruskou vakcínu povolí až po schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky. Nechtěl použít jiný přístup, který by umožnil použití této vakcíny v Česku bez souhlasu EU.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Podle prezidenta byla chyba premiéra, že si vybral na post ministra zdravotnictví nekompetentní osobnost. Vysvětloval to i tím, že Jan Blatný není epidemiolog a nemá dostatečné manažerské schopnosti.

Andrej Babiš sice prohlásil, že zatím nehodlá v nejbližší době měnit ministry, ale minulý týden ještě kritizoval ministerstvo zdravotnictví.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Miloš Zeman už dříve také řekl, že by mu nevadilo, kdyby došlo k výměně i ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

https://twitter.com/PREZIDENTmluvci/status/1374044274564636674

PSALI JSME: JAN HAMÁČEK VYZÝVÁ ČECHY, ABY SI VZALI PŘÍKLAD Z PORTUGALCŮ: ŠÉF RESORTU VNITRA NA TISKOVÉ KONFERENCI UVEDL, ŽE TAM BYLA NEJHORŠÍ SITUACE NA SVĚTĚ, ALE UŽ UVOLŇUJÍ OPATŘENÍ

PŘIPOMÍNÁME: „POPŘÁL HODNĚ ŠTĚSTÍ“: TRUMP POPRVÉ PROMLUVIL O SVÉM DOPISE BIDENOVI

Share