Policie začne kontrolovat lidi v karanténě a izolaci: ministři Hamáček a Blatný řekli, co hrozí za nedodržení těchto opatření

Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že policisté nově budou dohlížet na dodržování koronavirových karantén a izolací. Seznamy dostanou od krajských hygienických stanic. Podobná spolupráce měla začít už před rokem, ale kvůli problémům s Úřadem pro ochranou osobních údajů to nebylo možné. Informuje o tom ČT24.

„Policie bude dostávat seznamy od krajských hygienických stanic a vykonávat intenzivní kontroly,“ prohlásil vicepremiér s tím, že šíření nákazy může být trestáno. Lidé, kteří nebudou zůstávat na nahlášeném místě, hrozí správní řízení.

Policie / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dodal, že občané, kteří budou přistižení venku, mohou být obvinění z šíření nakažlivé nemoci. Dodržování tohoto opatření údajně pomůže epidemickou situaci zlepšit.

Minulý měsíc kabinet znovu prodloužil dobu karantény z 10 dnů na dva týdny kvůli šířícím se mutacím. Karanténě se ale vyhnou lidé, kteří covid-19 měli během posledních 3 měsíců.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Rovněž ji nemusí absolvovat očkované občané. Musí ale dostat dvě dávky vakcíny a uběhnout musí minimálně 14 po aplikaci druhé dávky. Rovněž musí mít certifikát nebo údaje budou zadány centralizovaně.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Karanténu musí absolvovat lidé, kteří kontaktovali s nakaženou osobou a nemají příznaky. Do izolace pak musí občané, u kterých se koronavir potvrdil. Nově zaměstnanci v karanténě či izolaci dostávají během dvou týdnů náhradu k platu 370 korun.

Policie / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministerstvo práce uvádí, že během poloviny března lékaři vystavili přes 185 tisíc nových e-neschopenek. V karanténě je dostali více než 52 tisíce občanů. Není ale jasné, kolik neschopenek se týkalo koronaviru.

PSALI JSME: JAN HAMÁČEK VYZÝVÁ ČECHY, ABY SI VZALI PŘÍKLAD Z PORTUGALCŮ: ŠÉF RESORTU VNITRA NA TISKOVÉ KONFERENCI UVEDL, ŽE TAM BYLA NEJHORŠÍ SITUACE NA SVĚTĚ, ALE UŽ UVOLŇUJÍ OPATŘENÍ

PŘIPOMÍNÁME: ČEHO SE OD NICH DOČKÁME: MILOŠ ZEMAN SE NA ZÁMKU V LÁNECH SETKÁ S ANDREJEM BABIŠEM A CHCE, ABY MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ UŽ NEVEDL JAN BLATNÝ

Share