Růst státního dluhu je varující: odborníci uvedli, že v budoucnu můžeme přijít o bezplatnou medicínu či opravené silnice

Kvůli zvyšujícímu se státnímu dluhu v Česku mohou dojít peníze na zdravotnictví a lidé mohou začít platit za lékaře. Nebude také dostatek financí opravu silnic a proplacení penzí. Promluvili o tom šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová a prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Aktuálně se Česko zadlužuje nejrychleji v Evropě a tomto roce schodek rozpočtu bude činit kolem 400 miliard Kč.

Lékaři/ Ilustrační foto/ Zdroj: youtube.com

Zamrazilová uvádí, že stát pro jeho pokrytí musí peníze půjčovat. Ovšem v budoucnu tyto finance bude muset vrátit.

Nyní Češi mají bazplatnou zdravotní péči. To by se ale mohlo časem změnit, pokud růst státního dluhu bude rapidně pokračovat.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Hrozí omezení sociálních výdajů, investic a možná i zkomplikování financování zdravotní péče. Nevyloučila bych ani to, že si na ni občané budou muset doplácet,“ vysvětlila předsedkyně Národní rozpočtové rady.

Státní bankrot ale naštěstí podle Dlouhého nehrozí, ani kdyby bylo dosaženo dluhové brzdy. To však může znamenat, že nezbydou peníze na infrastrukturu a nebudeme mít například opravené silnice.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Řešením situace je omezení výdajů či zvyšování daní. Dle slov odborníků problémem je i navyšování důchodů nad rámec zákonné valorizace.

V budoucnu to může vést k tomu, že se důchody budou muset snížit.

PSALI JSME: BABIŠ MLADŠÍ STRÁVIL NA POLICII NĚKOLIK HODIN: PREMIÉRŮ SYN PROZRADIL, O ČEM VYPOVÍDAL

PŘIPOMÍNÁME: „S NIKÝM TAKOVÝM NECHCI MÍT NIC SPOLEČNÉHO“ : MARKÉTA ADAMOVÁ PEKAROVÁ PROMLUVILA O TO, S KÝM JEJÍ STRANA MŮŽE VYTVOŘIT KOALICI PO VOLBÁCH

Share