Roman Prymula nevylučuje možnost přijetí nových opatření: například by mohl být omezen pohyb osob na určitou vzdálenost

Opatření, která nyní v Česku fungují, odpovídají pátému stupni protiepidemického systému PES. Existují však možnosti, že by mohla být použita i další dodatečná opatření k zastavení šíření koronaviru. Může to být například omezení pohybu na určitou vzdálenost od místa bydliště. Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula řekl pro ŽivotvČesku.cz, že takovou možnost nevylučuje.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný už dříve vysvětloval, že nyní jsou nutná přísná opatření, aby se snížil počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Opatření proto odpovídají pátému stupni pohotovosti, i když index rizika má již více než dva týdny 73 bodů a odpovídá čtvrtému stupni.

Ukazatele, které ovlivňují index rizika, se postupně snižují, s výjimkou reprodukčního čísla, které jsou dva dny na hodnotě těsně nad 1,0. To znamená, že epidemická situace nyní stagnuje.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Existují ještě některá opatření, která by vláda mohla uplatnit. K tomu se vyjádřil bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

Začal to tím, že jakákoli opatření mohou být účinná pouze tehdy, když je lidé dodržují. Komentoval také zavedení takového opatření v Německu jako omezení pohybu na určitou vzdálenost od místa bydliště.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle něj to bylo provedeno tak, aby byl omezen počet kontaktů v horských střediscích. Česko zatím podobná opatření nepřijalo. To se ale může stát i v budoucnu, nevylučuje to.

„Pokud bude opatření přijato, musí být snadno kontrolovatelné a vymahatelné,“ řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Kvůli tomu, že se epidemii nezpomaluje, ministerstvo zdravotnictví zatím nehodlá měnit tabulku PES. K tomu dojde s největší pravděpodobností ve chvíli, kdy se sníží počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích.

PSALI JSME: FLEGR VARUJE PŘED MUTACEMI KORONAVIRU, KTERÉ MOHOU SITUACI ZHORŠIT: VYJÁDŘIL SE TAKÉ NEGATIVNĚ O DEMONSTRACÍCH PROTI VLÁDNÍM OPATŘENÍ

PŘIPOMÍNÁME: VĚZENÍ PRO ODMÍTAČE KARANTÉNY: NĚMECKO MÁ PRVNÍ DETENČNÍ ZAŘÍZENÍ PRO LIDI ODMÍTAJÍCÍ NAŘÍZENOU KARANTÉNU

Share