Roman Chlíbek promluvil, že se diskutovalo o tématu neuznání žádných testů: s takovým návrhem nesouhlasili někteří odborníci

Protože se epidemická situace zhoršuje, odborníci přemýšlejí nad tím, jaká opatření by mohla být použita ke zpomalení šíření viru. Jedním z témat během jednání na Radě vlády pro zdravotní rizika bylo například to, že všechny druhy testů by mohly přestat být důkazem bezinfekčnosti. To znamená, že důkazem by bylo pouze očkování nebo prodělání nemoci. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka by to mohlo lidi motivovat k očkování. Informuje o tom CNN Prima News.

Podle předsedy vlády Andreje Babiše se toto téma skutečně diskutovalo, tuto informaci potvrdil. Řekl, že Roman Chlíbek navrhl, aby se všechny testy neuznávaly.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Předseda České vakcinologické společnosti ale uvedl, že to nebyl konkrétní návrh. To bylo řečeno během diskuse na téma, jaká opatření by mohla být přijata, kdyby se situace nadále zhoršovala.

Řekl, že o neuznání testů se diskutuje v západních státech. Žádné rozhodnutí nebylo přijato, ale v budoucnu bude k prokázání bezinfekčnosti možná potřebné pouze očkování nebo prodělání nemoci. Zatím je to jen předpoklad.

Roman Chlíbek / Zdroj: youtube.com

Uvedl také, že si myslí, že testy ztrácejí svůj význam poté, co byla zkrácena doba jejich platnosti. Teď PCR test je platný 3 dny a antigenní test je platný pouze 1 den.

Navíc podle něj už nyní víme, že po prvním PCR testu může být člověk negativní, ale po druhém testu za dva dny už může být výsledek najednou pozitivní. Proto zůstávají otázky k vysoké věrohodnosti výsledků.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Domnívá se také, že pokud testy nebudou důkazem bezinfekčnosti, zvýší se zájem o očkování. Právě zvýšení proočkovanosti populace by mělo přispět ke zlepšení epidemické situace.

„Máme důkazy, že očkovaný člověk nebo člověk s prodělanou infekcí nákazu šíří dál skutečně minimálně,“ řekl Roman Chlíbek.

Roman Chlíbek / Zdroj: youtube.com

Dodal ale, že někteří odborníci se vyjadřují proti takovému návrhu. Částečně s nimi souhlasí, protože tato situace není jednoznačná.

PSALI JSME: SENIOŘI MOHOU DOSTAT PŘÍSPĚVEK, POKUD SE NECHAJÍ NAOČKOVAT: KOLIK BUDOU MOCI ZÍSKAT PENĚZ A CO MOHOU ZA TYTO PENÍZE KOUPIT

PŘIPOMÍNÁME: DRUHÝ TÝDEN V ŘADĚ: EVROPA ZŮSTÁVÁ JEDINÝM REGIONEM NA SVĚTĚ S NÁRŮSTEM NÁKAZ KORONAVIREM, UVÁDÍ WHO

Share