Rastislav Maďar řekl, že na podzim bude opět zavedeno testování ve školách a v zaměstnání: epidemiolog také komentoval možné zrušení bezplatných testů od září

Epidemiolog a poradce ministra zdravotnictví Rastislav Maďar uvedl pro ČTK, že od začátku podzimu asi bude ve školách a firmách opět zavedeno testování. Šéf resortu školství Robert Plaga a ministr zdravotnictví v minulosti uvedli, že ty děti, které budou očkovány, nebudou muset se nechat testovat. Nyní se proto objevily spekulace, že to bude možná stejné i v zaměstnání. Informuje o tom web iDNES.cz.

Od začátku července se zaměstnanci ve firmách netestují na koronavirus. Šéf resortu zdravotnictví řekl pro iDNES.cz, že hodně bude záležet na vývoji epidemické situace v zemi.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Podle něj se nyní toto téma projednává se zaměstnavateli a rozhodnutí bude učiněno v srpnu.

Kromě toho ministr zdravotnictví v pondělí po jednání vlády řekl, že předpokládá, že od začátku podzimu už nebude preventivní testování na koronavirus hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Testování na koronavirus / Zdroj: youtube.com

Nyní má člověk nárok na bezplatný antigenní test jednou týdně a také na 2 PCR testy za měsíc.

Rastislav Maďar uvedl, že pro některé skupiny lidí s největší pravděpodobností testy zůstanou zdarma. Jde například o lidi, kteří nemohou být očkováni ze zdravotních důvodů nebo o děti do 12 let.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Na téma škol Adam Vojtěch uvedl, že minulý měsíc ministerstva školství a zdravotnictví společně připravily plán testování ve školách na podzim.

Rastislav Maďar se také vyjádřil k tomu, že ministerstvo plánuje na podzim zrušit bezplatné testy pro většinu občanů. Resort se podle něj tímto způsobem možná snaží lidi motivovat k očkování.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že ministerstvo by nechtělo, aby lidé odmítali vakcíny, které poskytuje stát a to i zdarma. Druhým důvodem je snížení výdajů z rozpočtu na testy pro volnočasové aktivity občanů, které jsou hrazeny z peněz daňových poplatníků.

Epidemiolog se domnívá, že brzy budou i další státy uplatňovat přísnější formy motivace svých občanů, aby šli se naočkovat.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

V některých zemích se již používají takové metody pro lidi, kteří pracují v určitých profesích. Například jde o zdravotníky, pracovníky sociálních služeb nebo jiných profesí, kde zaměstnanec má mnoho kontaktů s ostatními lidmi každý den.

PSALI JSME: „NEMŮŽE VLÁDA PODMÍNIT SVOBODNÝ ŽIVOT OBČANŮ TESTY, KTERÉ SI BUDOU SAMI HRADIT“: OPOZICI SE NELÍBÍ VOJTĚCHŮV PLÁN, ŽE OD PODZIMU SI LIDÉ BUDOU MUSET ZA PREVENTIVNÍ TESTY PLATIT SAMI

PŘIPOMÍNÁME: SYN BABIŠE SE NECHAL OČKOVAT: ZE SVÝCH KAMARÁDŮ NA ŘADU PRÝ PŘIŠEL MEZI POSLEDNÍMI

Share