„Nemůže vláda podmínit svobodný život občanů testy, které si budou sami hradit“: Opozici se nelíbí Vojtěchův plán, že od podzimu si lidé budou muset za preventivní testy platit sami

Opozičním stranám se nelíbí plán ministerstva zdravotnictví, že od začátku podzimu by si občané měli za preventivní testy platit sami, pokud nebudou očkováni. Proti tomu se vyslovilo několik politických sil. Informuje o tom web iDNES.cz.

„Nemůže vláda podmínit svobodný život občanů testy, které si budou sami hradit,“ uvedla poslankyně za Trikolóru Tereza Hyťhová. Podle jejího názoru by se poslanci měli nyní zabývat touto otázkou.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš také kritizoval tento plán ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Tento návrh označil za špatný, protože podle něj jde o „faktický nátlak“.

Dodal, že kabinet by měl lépe informovat občany o vakcínách a dále pokračovat v očkování. Obává se ale také toho, že dosud mnoho občanů starších 65 let vakcínu nedostalo.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí řekl, že je plánováno, že od září budou v případě potřeby lidé za testy na koronavirus platit sami. Podle něj do té doby vakcínu už budou moci dostat všichni ti, kteří se chtěli nechat očkovat.

Budou ale určité výjimky pro ty, kteří například ze zdravotních důvodů nemohou být očkováni. To by se netýkalo také dětí mladších 12 let.

Martin Kupka / Zdroj: youtube.com

„Testování je řešení, které nenapomůže tomu, že se nikdo nenakazí,“ řekl v úterý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. S návrhem ministra zdravotnictví proto souhlasí.

Poslanec ODS Martin Kupka se domnívá, že by se základní strategie očkování a testování neměla měnit. Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný označil návrh za nešťastný.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Návrh Adama Vojtěcha odmítla i poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová. Podle ní není jisté, co bude na začátku podzimu a také to považuje za tlak na ty, kteří dosud nebyli očkováni.

Zatím mají lidé nárok na antigenní testování jednou týdně a také na 2 PCR testy měsíčně. Tyto testy jsou hrazené ze zdravotního pojištění.

PSALI JSME: PO DOVOLENÉ JE DOMINIK FERI ZPĚT V ČR: PROČ A KDE ODPOČÍVAL EXPOSLANEC

PŘIPOMÍNÁME: “TO JE JEDINÁ POZITIVNÍ ZPRÁVA”: JAK VÍT RAKUŠAN REAGOVAL NA ROZHODNUTI ANDREJE BABIŠE NEMONTOVAT SE DO EPIDEMIE KORONAVIRU

Share