Rastislav Maďar promluvil o nových mutacích koronaviru a očkování třetí dávkou: „Možná už tady hrajeme zatím neviditelný závod s indickou variantou“

Pozitivní trend vývoje epidemie v Česku pokračuje, situace se zlepšuje. Epidemiolog Rastislav Maďar je se současnou situací spokojen. Podle něj je však třeba brát v úvahu i to, že se věci mohou změnit a je třeba myslet i na horší varianty. Hovořil také o návratu nošení roušek do škol, mutacích a přeočkování. Řekl to pro Epicentrum Blesk Zpráv.

Rastislav Maďar řekl, že by chtěl, aby první týdny v novém školním roce děti chodily do tříd s rouškami. Vysvětlil to tím, že na konci léta se z dovolených vrátí hodně lidí, což znamená zvýšené riziko.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Také podle něj by bylo dobré, kdyby v září byly ve školách PCR testy. Nebo jinou možností by mohly být kvalitní antigenní testy.

Epidemiolog uvedl, že celkem v naší zemi má dokončené očkování jen pětina celé dospělé populace. To je méně, než je průměr v EU.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

„Možná už tady hrajeme zatím neviditelný závod s indickou variantou, která už se tady může pomalu šířit,“ řekl Rastislav Maďar.

Vysvětlil, že podle dostupných informací, pokud indická mutace se začíná šířit v nějaké zemi, kde je britská mutace, tak indická vytlačí tu druhou během dvou měsíců. Důvodem je, že je nakažlivější.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Upozornil také na to, že proti indické mutaci je účinné pouze dokončené očkování dvěma dávkami. Proto je velmi důležité, aby v Česku byli očkováni druhou dávkou ti lidé, kteří už dostali první.

Epidemiolog se vyjádřil i k možnému uplatňování třetí dávky. Podle něj by to umožnilo zvýšit odolnost lidského těla proti novým mutacím.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Třetí dávka však bude pravděpodobně určena k použití rok po druhé a bude pravděpodobně trochu jiná. Domnívá se však, že přeočkování každý rok nebude nutné, podle něj bude potřeba to opakovat jednou za několik let.

PSALI JSME: HOŘEJŠÍ ŘEKL, PROČ JE DŮLEŽITÉ OČKOVAT DĚTI: IMUNOLOG UVEDL, JAKÉ RIZIKO HROZÍ NEJMLADŠÍM PO NAKAŽENÍ KORONAVIREM

PŘIPOMÍNÁME: KONEČNĚ DOMA: MODELKA ALENA ŠEREDOVA SE POCHLUBILA , ŽE PO 10 MĚSÍCÍCH SE ZNOVU MOHLA SETKAT SE SVOU RODINOU V ČESKU

Share