Hořejší řekl, proč je důležité očkovat děti: imunolog uvedl, jaké riziko hrozí nejmladším po nakažení koronavirem

Imunolog Václav Hořejší tvrdí, že koronavirus je nebezpečný i pro děti. Po jeho prodělání mohou mít zánětlivé komplikace s doživotními následky. Proto je přesvědčen, že očkování mladých má smysl a zabrání to vzniku dalším mutacím. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Odborník odmítá názor, že koronavirus není nebezpečný pro děti a je to banální onemocnění. „Děti jsou ohrožené sice vzácnou, ale těžkou komplikací, to je ten multiorgánový zánětlivý syndrom,“ uvedl Hořejší s tím, že se zatím zaznamenává jeden případ na 1 000 nakažených a může mít vážné následky.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Dle slov imunologa v některých případech tato komplikace končí smrtí dítěte. Proto chce, aby se děti očkovali, pokud v republice bude dostatek vakcín.

Hořejší zdůraznil, že kolektivní imunitu získáme pouze tehdy, kdy hladina proočkovanosti bude velmi vysoká.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Je ale důležité získat co nejvíce dat u očkování dětí. Těch zatím dostatek není a například v Německu nebylo doporučené plošné očkovaní nejmladších občanů kvůli nedostatku údajů.

Imunolog říká, že každá země může postupovat jinak a jejich postoj musí být respektován. Rodiče by se dle jeho slov měli řídit doporučeními českých orgánů.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Nakonec Hořejší uvedl, že dětských životů je škoda a pro jejích záchranu bychom měli je očkovat, pokud se ukáže, že vakcína je bezpečná a účinná.

PSALI JSME: FLEGR ŘEKL, JAK MŮŽEME ZABRÁNIT VZNIKU VLNY INDICKÉ MUTACE KORONAVIRU: VARUJE ALE PŘED DALŠÍMI VARIANTAMI COVID-19

PŘIPOMÍNÁME: PO PAUZE KVŮLI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU: GRETA THUNBERGOVÁ OBNOVILA SVOJE PROTESTY PŘED ŠVÉDSKÝM PARLAMENTEM

Share