Prymula vytkl vládě následky koronavirové epidemie: koho obvinil bývalý ministr zdravotnictví

Minulý rok se Roman Prymula dostal do funkce ministra zdravotnictví, ale vydržel tam jenom několik týdnů kvůli skandálu s návštěvou restaurace v době, kdy stravovací zařízení musela být zavřená. Po jeho odchodu Česko zasáhly silné koronavirové vlny, které přivedly k 30 tisícům obětí. Prymula je ale přesvědčen, že poloviny z nich byla zbytečná kvůli udělaným chybám. Informuje o tom web blesk.cz.

„15 tisíc jich zemřít nemuselo, pokud by tady byla restriktivnější opatření,“ uvedl exministr s tím, že Česká republika ale záměrně promořována nebyla.

Roman Prymula/Zdroj: youtube.com

Prymula se také pustil do lidí, kteří tvrdili, že koronavirus není nebezpečný a nikdo mu podléhat nebude.

Epidemiolog zdůraznil, že zhoršení situace nastalo na konci roku 2020, kdy se před Vánocemi otevřely podniky. „V tom vinu nenesu, já jsem opakovaně říkal, že jsme měli být restriktivnější,“ zdůraznil Prymula.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Kromě toho bývalý ministr obvinil bývalého náměstka šéfa zdravotnictví Vladimíra Černého, který spoléhal na robustní systém zdravotnictví a myslel si, že pandemii zvládneme bez přísných opatření. Nemocnice ale náporu nakažených nevydržely.

Podle Prymuly odložit roušky můžeme až se naočkuje kolem 75 % lidí. Bude ale prý těžké tohoto čísla dosáhnout. Velkým problémem je velká část nenaočkovaných lidí ve věkové kategorii nad 60 let.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

S rouškami ale dle jeho slov žít napořád nebudeme. Vir sice kolovat bude, ale kombinace proočkovanosti a promořenosti pomůže snížit jeho koncentraci.

Prymula prozradil, že čeká celkem klidný podzim a počty nakažených by neměly být tak vysoké jako loni v tomto období.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nakonec exministr řekl, že s uznáváním protilátek se musí počkat na detailnější studie, ale pro lidi, kteří koronavirus prodělali by mohla stačit jenom jedna dávka vakcíny.

PSALI JSME: VOJTĚCH PŘEDPOKLÁDÁ, KDY DOJDE KE ZRUŠENÍ ROUŠEK: NOVÉ STUDIE VŠAK TOMU MOHOU ZABRÁNIT

PŘIPOMÍNÁME: DO VOLEB DO SNĚMOVNY ZBÝVÁ MĚSÍC: PODPORA HNUTÍ ANO VZROSTLA, ALE PRO SOCIÁLNÍ DEMOKRATY MŮŽE BÝT VÝSLEDEK NEPŘÍJEMNÝ

Share