Vojtěch předpokládá, kdy dojde ke zrušení roušek: nové studie však tomu mohou zabránit

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, kdy by lidé mohli odložit roušky a respirátory. Odborníci však varují a dodávají, že pro zrušení tohoto opatření nemusí stačit ani stoprocentní proočkovanost. Informuje o tom web idnes.cz.

Původně se říkalo, že pro dosažení kolektivní imunity a odložení roušek je potřeba naočkovat 70 % populace. Nyní se ale toto číslo zvýšilo o pět procent kvůli mutaci delta.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

„Bylo by ideální mít vyšší hranici, ale musíme zároveň mít reálná očekávání,“ uvedl šéf resortu.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek dokonce říká, že je potřeba mít až 90 % lidí s protilátkami proti koronaviru.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Česko se v tomto ohledu inspiruje u jiných zemí jako je například Irsko či Dánsko.

Americká studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí však ukázala, že očkovaní lidé nakažení variantou delta mají v sobě velkou dávku viru. To může zkazit plány pro zrušení opatření.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kvůli tomu se může stát, že nestačí ani stoprocentní proočkovanost a rizikové skupiny se budou muset přeočkovávat.

Jinou cestou se vydalo Irsko, které v říjnu zruší většinu opatření. V barech se nebude vyžadovat potvrzení o očkování a zruší se omezení počtu účastníků veřejných akcí.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

V Izraeli vláda již zahájila očkování třetí dávkou a Česko ji také schválilo. Dostanou ji lidé nad šedesát let až uplyne 8 měsíců od druhé dávky.

PSALI JSME: JAN HAMÁČEK PŘEDVEDL NA VEŘEJNOSTI SVOU MANŽELKOU: MINISTR UDĚLAL PAUZU V POLITICE A VYRAZIL S RODINOU A DOMÁCÍM MAZLÍČKEM VEN

PŘIPOMÍNÁME: MINISTRYNĚ PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ JANA MALÁČOVÁ PROZRADILA, JAK CHCE ZAJISTIT DŮSTOJNÝ A SPRAVEDLIVÝ DŮCHOD PRO DNEŠNÍ TŘICÁTNÍKY: ODNESOU TO BOHATÍ LIDÉ A NADNÁRODNÍ KORPORACE

Share