Prymula uvažuje o nákupu ruské vakcíny Sputnik: chce tím nahradit nedostačující dodávky od EU

Exministr zdravotnictví Roman Prymula prohlásil, že by Česká republika mohl nakupovat vakcíny sama a nespoléhat pouze na Evropskou unii. To by mohlo být řešením během výpadku dovozu vakcín. S předsedou vlády proto chce jednat o nákupu i ruské vakcíny Sputnik. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ovšem tuto možnost všelijak odmítá. Informuje o tom web novinky.cz.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula zdůraznil, že by si Česko mělo objednat nějaké vakcíny stranou, aby se proces očkování nezpomaloval. „Pokud se nám nepodaří získat vakcíny, které jsou registrované v Evropě, což je těžké, tak pak je samozřejmě tato cesta,“ dodal.

Podle bývalého ministra se kolektivní smlouva s EU týká pouze 7 výrobců. Pro další výrobce vakcíny omezení neplatí. Neschválená vakcína by se ale mohla používat jen v Česku a nesměla by se vyvážet. Podobnou cestu prý zvolilo Maďarsko.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula říká, že podle dostupných informací ruská vakcína Sputnik V by mohla být bezpečná a spolehlivá. Chce ale vidět studie, které se prováděly po její registraci.

Epidemiolog zdůraznil, že na trhu zatím není mnoho vakcín, které už prošly testováním. Velkému počtu lidí byla podaná pouze čínská vakcína Sinopharm. Další jsou v testovacích fázích.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Výhodou Sputniku podle Prymuly je to, že má mnoho antigenů a bude účinná proti různým mutacím. Má ale slabší imunogenitu, což by znamenalo, že by se člověk musel přeočkovávat jednou za půl roku.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Ruskou vakcínu ovšem odmítá ministr Jan Blatný. Prymula dodává, že návrh dovozu Sputniku je jenom jeho názor a hledá možnosti, jak dostat do Česka co nejvíce dávek. „Nerozhoduji, jestli to půjde tou nebo onou cestou,“ řekl Prymula, který o této situaci diskutuje také s premiérem Andrejem Babišem.

Exministr uvedl, že se Česko snažilo nakoupit vakcíny u společností, které mají smlouvu s EU, ale ony to odmítly.

PSALI JSME: BARTOŠ OBVINIL VLÁDU, ŽE NEUMÍ ZPRACOVÁVAT DATA A OBHAJOVAT SVÉ KROKY: NA PODZIM JE PŘIPRAVEN PŘEVZÍT MOC V ZEMI SE SVOU STRANOU

PŘIPOMÍNÁME: ČESKO ZTRATILO DALŠÍ VÝZNAMNOU OSOBNOST: OPUSTILA TENTO SVĚT HEREČKA HANA MACIUCHOVÁ

Share