Prymula řekl, jaký vliv na šíření koronaviru může mít mutace objevena v Brně: prozradil, kdy by se mohlo začít s rozvolňováním

Exministr zdravotnictví Roman Prymula tvrdí, že objevená v Brně mutace koronaviru je pouze jednou z mnoha dalších a neměla by mít vliv na zrychlení šíření nákazy. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula zdůraznil, že podobných mutací jsou tisíce a v drtivé většině případů jsou nevýznamné. „Zatím se nejeví, že by tato mutace měla nějaké klinické nebo epidemiologické dopady a zrychlovala proces epidemie,“ dodal poradce prezidenta Miloše Zemana s tím, že se podobné názely mohou opakovat.

Odborník si myslí, že testování na firmách není nyní dostatečné. Vláda již jednala o tom, že by mělo být častější. Důvodem je nižší citlivost levných antigenních testů, které se musí opakovat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula chce, aby se testovalo jednou za tři dny a firmy rozložili toto testování na celý týden. Je přesvědčen, že díky antigenním testům bude možné nálož koronaviru v populaci kontrolovat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Bývalý minstr mimo jiné varoval před příliš brzkým rozvolňováním, jelikož hranice poklesu počtu nakažených je velmi křehká a čísla se mohou rychle vrátit zpět. „Nicméně je jasné, že se budou otevírat s nástupem teplejšího počasí, ale musí to být rozumně a postupně,“ uvedl epidemiolog.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula nevidí problém, pokud postupně začne otevírat v polovině dubna. Ve školách by se ale muselo testovat.

PSALI JSME: JAN BLATNÝ PROZRADIL O NĚKTERÝCH ZMĚNÁCH V NOVÉM SYSTÉMU PES: S ČÍM BUDE NOVÝ PROTIEPIDEMICKÝ SYSTÉM POČÍTAT

PŘIPOMÍNÁME: VE SVĚTĚ JE CELKOVĚ VÍCE NEŽ 128,2 MILIONU NAKAŽENÝCH: JE ZNÁMO, KTERÁ EVROPSKÁ ZEMĚ MÁ NEJVYŠŠÍ POČET OČKOVANÝCH PROTI KORONAVIRU

Share