Prymula řekl, jaké projevy má nová varianta koronaviru omikron a čím může být v budoucnu užitečná v boji s epidemií

Epidemie koronaviru v posledních týdnech posilovala a denní přírůstky přesahovaly i 20 tisíc případů denně. Kromě toho se do Česka dostala i nová varianta omikron a je odlišná od původního koronaviru. Dle epidemiologa Romana Prymuly způsobuje únavu a problémy s tlakem. Naopak neútočí na plíce. Informuje o tom web zivotvcesku.cz.

V posledních dnech čísla mírně klesla, včetně pozitivity testů. V České republice ale byla zaznamenána nová varianta koronaviru omikron. Jedná se o ženu z Liberecka, která přicestovala z Namibie.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Kromě toho laboratoře zkoumaly i jiné podezřelé vzorky, u kterých ale varianta omikron nakonec potvrzena nebyla. Nyní Roman Prymula promluvil o tom, jaká rizika omikron představuje.

Epidemiolog uvedl, že omikron má hodně mutací, což znamená, že se může vyhýbat očkování. Odborník zdůraznil, že varianta vznikla skokově a může se jednat i o jednoho člověka, u kterého došlo k frekvenci mutací.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Co ještě nevíme, je, jestli ty relativně mírné průběhy, které byly zdokumentovány, budou i u většinové populace,“ řekl Prymula s tím, že se průběh je odlišný, než u varianty delta. Obavy z nové varianty jsou ale ve světě velké.

Dle dostupných dat a pozorování, omikron má jiné projevy, než předchozí varianty a hlavně se to týká dýchacích cest.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Jsou tady různé únavové syndromy, otázka zvýšeného tlaku, bolesti hlavy, ale nedominují plicní problémy,“ podotkl bývalý ministr zdravotnictví a dodal, že v případě mírného průběhu onemocnění může to být dobrá zpráva. Existuje totiž možnost, že mírnější omikron může vytěsnit závažnou variantu delta, která způsobila hodně problémů.

PSALI JSME:„DOKÁŽEME TO JENOM TAK, ŽE BUDEME SAMI ZODPOVĚDNÍ“: VÍT RAKUŠAN VE SVÉM EMOTIVNÍM PROJEVU SLÍBIL, ŽE POLITICI UŽ NEBUDOU OPAKOVAT CHYBY TÝKAJÍCÍ SE KORONAVIRU

PŘIPOMÍNÁME: ŽILKOVÁ PŘEKVAPILA SVÉ FANOUŠKY: HEREČKA PROZRADILA, ŽE ČEKALA DÍTĚ SE SLAVNÝM REŽISÉREM

Share