Prymula a další odborníci uvedli příčiny, proč epidemie brzdí příliš pomalu: vláda musí změnit přístup v boji s koronavirem

Již několik týdnů v Česku platí velmi přísná opatření, která měla omezit šíření koronaviru. Ukázalo se ale, že denní přírůstky nakažených neklesají podle předpokladů. Odborníci říkají, že restrikce nejsou dostatečné a není možné je udržovat dlouhodobě. Píše o tom web tn.nova.cz.

I když lockdown trvá již dva týdny, o rozvolňování se zatím nemluví, protože denní počty nově nakažených příliš neklesají. Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že situace je sice stabilní, ale není optimální.

Milan Kubek / Zdroj: youtube.com

Experti tvrdí, že opatření nejsou dostatečná, jelikož vláda neomezila průmyslovou výrobu. „Stále velké množství lidí jezdí do práce,“ prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Exministr Roman Prymula zdůraznil, že se nepodařilo omezit kontakty lidí, což jedním ze zásadních faktorů vývoje epidemie.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Kubek dodal, že vláda musí opatření zpřísnit, jinak přírůstky budou zůstávat velmi vysoké. „Čím přísnější opatření jsou, tím rychleji zafungují,“ řekl odborník.

Prymula následně dodal, že by se mělo více očkovat. To by také mělo pozitivní vliv na denní přírůstky nových případů.

Milan Kubek / Zdroj: youtube.com

Stávající opatření mohou fungovat, pokud budou platit dlouhodobě, ale lidé nechtějí v tomto režimu zůstávat příliš dlouho.

Vakcinolog Roman Chlíbek prohlásil, že situace v nemocnicích ještě bude složitá, ale pak se to zastaví.

Roman Chlíbek / Zdroj: youtube.com

Rozvolnění se ale zatím nechystá. Zmínil se o tom šéf resortu Jan Blatný. Maximálně se povolí cesty do přírody či za sportem mimo obec.

Naopak se mluví o prodloužení nouzového stavu po 28. březnu. Vláda se o dalších krocích rozhodne ve čtvrtek.

PSALI JSME: V NĚMECKU OPĚT ROSTE POČET NAKAŽENÝCH KORONAVIREM: „JSME PŘESNĚ NA ÚBOČÍ TŘETÍ VLNY,“ ŘEKL EPIDEMIOLOG RKI

PŘIPOMÍNÁME: KDO Z ŽÁKŮ BY SE MOHL JAKO PRVNÍ VRÁTIT DO ŠKOL, AŽ BUDOU OTEVŘENY: MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ TUTO SITUACI KOMENTOVALO

Share