První zástupce vedoucího Evropské komise Frans Timmermans uvedl, že strategie EU pro očkování proti covid-19 je špatná, pokud jde o objednávání vakcín. Tento názor vyjádřil v rozhovoru pro noviny Tagesspiegel AM Sonntag, zveřejněném v neděli 14. března.
„Je pravda, že Brusel i členské státy udělaly chyby při objednávání vakcín,“ uvedl. Zároveň podle jeho názoru není třeba spěchat, je ale nutné provést hloubkovou kontrolu po skončení pandemie, kde „bude možné vidět, co bylo špatně a co bylo správně“.
Timmermans je přesvědčen, že společné objednávání vakcín bylo správným krokem. Tato dohoda však byla spíše v zájmu bohatých zemí, jako je Německo.
Dne 13. března napsal český premiér Andrej Babiš spolu s kolegy z Rakouska, Slovinska, Bulharska a Lotyšska dopis vedení Evropské komise a Evropské rady se žádostí o uspořádání evropského summitu k projednání nerovností v distribuci vakcín mezi zeměmi EU. Babiš uvedl, že dodávky vakcín proti koronaviru do zemí EU by měly být realizovány v úměrném množství na počet obyvatel.
Brzy téhož dne britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca zároveň potvrdila zprávy o nových zpožděních v dodávkách vakcíny proti covid-19 do zemí EU. Den předtím agentura Reuters informovala, že AstraZeneca snížila prognózu dodávek vakcín v prvním čtvrtletí o 25 % (pokles z 40 na 30 milionů dávek).
Americká společnost Johnson & Johnson Evropskou unii informovala 9. března o problémech s dodávkou požadovaného množství vakcíny proti koronaviru ve druhém čtvrtletí letošního roku.
V posledních lednových týdnech se EU potýkala také s řadou problémů s dodávkami vakcín od společnosti Pfizer / BioNTech, které již byly schváleny. Zpoždění dodávek by mohlo narušit ambiciózní plány očkování Bruselu – do června až srpna 2021 očkovaných přibližně 70% populace EU.
PSALI JSME: KDY JE NAPLÁNOVÁNO PŘEDSTAVENÍ OČKOVACÍCH PASŮ V EU
PŘIPOMÍNÁME: ZATÍŽENOST ČESKÝCH NEMOCNIC JE VYSOKÁ: JAKÉ ÚBYTKY MAJÍ NEMOCNIČNÍ ZAŘÍZENÍ PO CELÉ REPUBLICE